Yeşil çayın bu yararına inanamayacaksınız!

Yeşil çayın ilk kullanımı ile ilgili bilgiler M.Ö. 3000 yılına kadar gitmektedir.

Bundan 5000 yıl sonra, günümüzde ise yeşil çay neredeyse bir fenomen olarak tüm dünyada kolesterolü düşürmekten diş sağlığına pek çok farklı sorunun rehabilitasyonu amacıyla kullanılmakta. Hipotez edebileceğiniz gibi en popüler kullanımı da kilo vermeyi hızlandırmak için.
Son 15-20 yılda yeşil çayın yararları üzerine yapılan araştırmalar daha çok kanseri menetme ve kanser hücrelerinin yayılımını yavaşlatmadaki tesiri odaklı olmakla birlikte bazı bilimsel araştırmaların kolesterolü ve tansiyonu düşürdüğü, şeker hastalığından koruduğu, yağ yakılmasına sponsor olduğu ve bunamayı yavaşlattığı istikametinde sonuçları bulunmaktadır.
Eforlu bir antioksidandır.
Kansere karşı koruma sağlar.

Kötü kolesterolü düşürür.
Kalp sağlığına iyi gelir.
Kan tazyikini düşürür.

Diş çürüklerini önler.
Diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar.
Metabolizmayı hızlandırır.
Kilo vermeye sponsor olur.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yeşil Çay ve Zayıflama: Yeşil çayın zayıflama üzerine tesiri konusunda yapılan araştırmaların yeşil çayın açlık hissini bastırdığı, metabolizmayı hızlandırdığı ve eforlu antioksidan tesiriyle yağı bölerek birikime mani olduğu istikametinde sonuçları bulunmaktadır.
Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı meneden yeşil çay bu sayede kalp krizi riskini de azaltmaktadır. Tabii kilo vermek için yeşil çay tek başına yeterli değildir. Tesirini çoğaldırabilmek için kumpaslı egzersiz yapmak ve tüketilen kalorilerin kontrol edildiği bir beslenme programını takip etmek gereklidir.
Hipertansiyon ve Yeşil Çay: Böbrekler tarafından salgılanan ve hipertansiyonun ana nedenleri arasında yer alan anjiyotensin dönüştürücü enzimin angiotension converting enzyme – ACE tesirleri yeşil çayla hafifletilebiliyor.
Buna bağlı olarak kan tazyiki sıradan seviyelerinde izlediği için kalp krizi ve inme riskini kumpaslı yeşil çay tüketimi ile azaltmak olası. Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılmış ve yayınlanmış bu araştırmalarda yeşil çay çay olarak değil yeşil çay özü olarak kullanılmış.
Kolesterol ve Yeşil Çay: Damar tıkanıklığına yol açan LDL kolesterolün birikmesini menetmeye sponsor olan yeşil çay aynı zamanda tromboz olarak bilinen anormal kan pıhtılaşması nedeniyle görülen damar tıkanıklığı riskini de azaltıyor.
Yeşil Çayın Antioksidan Tesiri: Yeşil çay içinde bulunan bir antioksidan olan kateşin Deoksirübo Nükleik Asit hasarı, kanser, kan pıhtılaşması ve ateroskleroz gibi ciddi hastalıklara katkıda bulunan hür radikallerin temizlenmesinden hızlandırıyor. Bu antioksidanlar yeşil çayda daha konsantre çünkü yeşil çay yaprakları siyah çaya göre daha az işleniyor.
Kanser ve Yeşil Çay: İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar günde 2 bardak yeşil çay içmenin kanser gelişimini menettiğini ortaya koymaktadır. Ancak bu çalışmaların sayıyı henüz beceriksiz olarak kabul edilmektedir.

İlk çalışma; 1. ve 2. düzey göğüs kanseri olan 500 Japon kadın üzerinde yapılmıştır. Çalışma sonucuna göre harekât evveli ve sonrası çoğaldırılan yeşil çay tüketiminin kanserin nüks etme oranını düşürdüğü belirlenmiş.
Çin’de yapılan bir öteki araştırmada ise yeşil çay içmenin mide kanseri, yemek borusu kanseri, prostat kanseri, pankreas kanseri ve kolorektal kansere yakalanma riskini azalttığı sonucu elde edilmiş.
Son olarak, günde 2 bardak yeşil çay tüketmenin akciğer kanserine yakalanma riskini %18 oranında azalttığı bu alanda yapılan 22 çalışmanın sonucu olarak belirlenmiş.

Diş Sağlığı ve Yeşil Çay: Diş çürümesinin ana nedeni olan diş yüzeyinde biriken ve plak tabakayı oluşturan bakterilerin kumpaslı yeşil çay tüketimiyle azaltılabildiği muhtelif araştırmaların sonucu olarak bilimsel mecmualarda yayınlanmıştır.
Yeşil çay bakteri birikimini menettiği gibi diş eti hastalıklarıyla mücadelede etkin bir usul olarak yıllardır kullanılmaktadır.
YEŞİL ÇAY NASIL HAZIRLANIR?Yeşil çayı hazırlamak için öteki nebatsal çaylardan daha farklı bir yol izlemeniz gerekmiyor. Bir fincan çay için bir çay kaşığı 5 gr kurutulmuş yeşil çay yaprağı yeterli olacaktır. İyi su kullanmanız çayın tadını çıkarabilmeniz açısından önemli. Suyu kaynatın, ocağı kapatın ve 4-5 dakika bekleyin. Kabarcıklar azaldıktan ve su biraz soğuduktan sonra bardağın üzerine süzgeçle yerleştirdiğiniz yeşil çayın üzerine dökün. 2-3 dakika bekletin, daha uzun bekletirseniz çayın tadı biraz acı olabilir. Dikkat etkeniz gereken nokta ise su tam kaynar haldeyken bardağa boşaltmamak, çünkü yeşil çay en iyi 80-85 derece suyla demlenir.

Bir cevap yazın