Yeşil Çayın Yararları

Kolesterole İyi Kazanç: Yeşil çay, kandaki yüksek kolesterolü giderir ve kolesterol seviyesini basmakalıpta tutar.

Zayıflamaya Dayanakçı Olur: Yeşil çay metabolizmayı kuvvetlendirir. Yeşil çayda bulunan polifenol yağ oksidasyonu ve bedeninizin aldığı besinler içerisindeki kalori seviyesinin dengelenmesini sağlar.  Bununla beraber bağırsakların çalışmasına dayanakçı olduğundan dolayı daha basit kilo verilmesini sağlar.

Diyabete Yararları:  Yeşil çay kan şekerinin yükselişini durdurur ve şeker seviyesinin tertip edilmesine dayanakçı olur. Bu özelliği ile ayrıca diyabet suratından alana gelebilecek öbür hastalıklara tutulma tehlikesini eksiltir.

Yemek Borusu Kanserine Yararları:  Yemek borusu kanserine tutulma oranının düşürür. Yemek borusuna hasar vermek isteyen kanser hücrelerine başlangıç seviyesinde yaşam hakkı tanımaz. Hastalığının dağılmasını sağlayan kanser hücrelerinin süratini eksiltir. Bunun yanı sıra duyarlı dokulara hasar vermeden genel olarak kanser hücrelerini öldürür.

Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarına Yararları: Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına neden olan faktörleri giderdiği söylenebilir. Bu mevzuyla alakalı olarak fareler üzerinde yapılan deneysel  çalışmalar,  yeşil çayın can veren beyin hücrelerini gözettiğini ve zararlı beyin hücrelerini ise restore ettiğini ortaya koymuştur.

Diş  Çürüğüne Yararları:  Yeşil çayın kapsadığı antioksidanlar dayanağıyla  bakteri ve boğaz enfeksiyonları, diş çürüğü ve öbür diş meselelerine neden olan virüsleri yok ettiği düşünülmektedir.

Kan Basıncını Kumpaslar:  Yeşil çayın kumpaslı olarak harcanmasının kan tazyiki tehlikesini eksilttiği düşünülmektedir. Yeşil çayın kan tazyikini sıhhatli seviyede yakalaması ayrıca kalp sıhhati açısından ehemmiyetlidir. Bu özelliği ile tansiyon hastalıklarına tutulma tehlikesini azaltmaktadır.

Depresyona Yararları:  Theanine, natürel olarak yeşil çayın  yapraklarında bulunan bir amino asittir. Yeşil çayın kapsadığı bu madde, çayı harcayanlar için büyük fayda, hafifletici ve durgunlaştırıcı bir tesir sağlamaktadır.

Anti-viral ve anti-bakteriyel Tesiri: Yeşil çayın kapsadığı vitamin, mineral ve bileşenlerin gripten kansere kadar bir hayli hastalığı rehabilitasyon edici eforu vardır. Bunların yanında yeşil çayın bir hayli bulaşıcı ve yaygın hastalığın dağılmasına karşı tesirli olduğu öğrenilir.

Cilt Bakımında Yeşil Çay: Yeşil çay özellikle yüzde alana gelen buruşukluklara karşı tesirlidir. Aynı biçimde cildin ihtiyarlamasını geciktirir. Bunu sağlayanlar ise kapsadığı antioksidan ve antiinflamatuar faaliyetleridir.  Ayrıca yeşil çayın güneşten kaynaklanan bazı cilt meselelerinde de şifa olduğu öğrenilir.

Bir cevap yazın