Yeşil elmanın sıhhate 6 verimi

Ekşi tadı ile beğenmeyeni de olan yeşil elma, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde ehemmiyetli bir yiyecek kaynağıdır. Günün her saati yenebilen bir meyve olmasının yanında asidik özelliğiyle de kilo vermek isteyenlerin favorisidir. Say say bitmeyen yararlarından kimilerine bakalım.

Yüksek oranda mineral içerir

Isırdığınızda dişlerinizi kamaştıran bu meyve demir bakımından çok zengindir. Ayrıca çinko, bakır, manganez ve potasyum içeriği ile bir laboratuvarı andırdırmaktadır. Kemikleri kuvvetlendirdiği gibi oksijen seviyesini de arttırır.

Kolesterolü düşürür

Bitti mi bitmedi. Yediğinizde tok yakalama özelliği olduğundan beslenmenizi dengeler. Bu vaziyet kan bedellerinize yansır, kan şekeri ve kolesterol seviyeniz düşer.

Cildi güzelleştirir

Coştu bir kere, durduramıyoruz. İçeriğindeki antioksidanlar hücre yenilenmesini kumpaslar. Daha genç ve sıhhatli bir cilt görünümüne sahip olursunuz.

 

Diyabeti önler

İçeriğindeki pektin adlı lif sayesinde kan şekeri seviyenizi kumpaslar. Tarçınla yendiğinde harika bir tatlı misyonu görür. Şeker seviyesinin düştüğü gidişatlarda da dengelemek için kullanılan yegane meyvelerdendir.

 

Metabolizmayı çalıştırır

Yoğun tempolu yaşamlarımızda bazen kahvaltı gibi ehemmiyetli bir öğünü sıçrayabiliyoruz. Çantanıza bir yeşil elma atın ve zamanı gelince yiyin. Göreceksiniz, ne efordan düşüyorsunuz ne de aç seziyorsunuz. Tek başına bir serpme kahvaltı kadar besleyici olabilir.

 

Enflamasyon ile savaşır

Bütün bu saydıklarımız yetmezmiş gibi kabuğunda bulunan enzimler sayesinde enflamasyon ile savaşan dokular barındırır. Ayrıca bu kabuktaki vitamin ve mineraller enfeksiyonlarla gayrette takviyeci olurlar

Bir cevap yazın