Yeşil fasulye ham yenirse zehirlidir

“Yeşil fasulye ham yenmez. Zira yeşil fasulye ham yenirse zehirlidir, zehirleyebilir!”

Hepimiz sebzelerin ham olarak yenmesinin daha bereketli olduğunu pek çok yerde okumuş, pek çok şahıstan duymuşuzdur. Ancak bu her sebze için geçerli dokunulmuş. Nebatlarla rehabilitasyon bilimi başka bir deyişle Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş bir ihtarda bulunuyor.

“Yeşil fasulye ham yenmez. Zira yeşil fasulye ham yenirse zehirlidir, zehirleyebilir.

Yeşil fasulyeyi pişireceksiniz ya da turşusunu kurarken dahi haşlayacaksınız. Ananesel usulde hiç fasulye turşusu kurdunuz mu? Nasıl kurarsınız? Ham mi atarsınız?

Haşlayıp da atarsınız. Evet turşusunu kurarken dahi fasulye haşlanıp da atılır. Neden? Ananesel usulde öyledir. Zira ulus arasında fasulyenin zehirli olduğuna dair bir bilgi yoktur ama ananesel usulde o öğrenilmiştir. Kuşaktan kuşağa aktarılmıştır dolayısıyla ananesel olarak hiçbiriniz yeşil fasulyeyi ham olarak harcamazsınız. Bamyayı harcarsınız ama bamyanın turşusunu kurarken haşlar mısınız bamyayı? Haşlamazsınız. Ne öğreneyim kerevizi ham harcıyoruz ama yeşil fasulyenin ham harcanmayacağı ananesel olarak öğrenilir. Ananesel bilgi çok ehemmiyetli bir bilgidir. Bir şeyin bir yapılış usulü varsa belirli bir nedeni vardır.” 1

Bu ananesel bilginin bilimsel temellerini inceledik. Bulduğumuz kaynaklarda yeşil fasulyenin neden ham yenmemesi gerektiği şöyle söyleniyor:

“Bazı nebatlarda natürel zehirli maddeler bulunur. Misalin ham yeşil fasulyede bulunan lektin zehirli maddedir. YEŞİL FASULYE KAYNAMA DERECESİNE KADAR PİŞİRİLEREK YENMELİDİR!”
Bu bilgi Hong Kong Hükümeti Yiyecek Güvenliği Merkezinin Web sitesinden alınmıştır. 2

Ham yeşil fasulye hafif toksiktir. Küçük ve yeni bir araya gelenlerde toksik madde daha azdır. Kaynama derecesinde 10 dakika pişirmek bu toksik bileşikleri yok eder. 3

Şimdi çıkıp birileri diyebilir ki “ben ham olarak yeşil fasulye yedim bir şey olmadı” Olmayabilir. Yukarıyada da belirttiğimiz gibi tazedir, küçüktür vb.

Kaynaklar:
Sıhhatli Yaşıyoruz
1 Dr. Ümit Aktaş, Beyaz TV, 28.10.2015 Çarşamba
2 http://www.cfs.gov.hk/…/multi…/multimedia_pub_fsf_13_02.html
3 http://www.appropedia.org/Green_beans

Bir cevap yazın