Yeterince Yatamayanlara Destekçi Olacak Bazı Kilit Teklifler

7 saatten az uyuyorsanız, beyniniz gün süresince muntazam çalışmaz, bu sebeple bedeninize yeterli istirahati nasıl sağlayacağını hocayız gerekir.

Kronik uykusuzluğunuz ya da günde 7 saatten az bir uyku müddetiniz varsa, sıhhatiniz etkilenir.

Yeterince dinlenemiyorsanız, zamanla bedeninizde ve beyninizde bu yetersizliğin tesirlerini fark edeceksiniz.

Sıhhatli ve yenileyici bir dinlenme için 7 ila 9 saat yatmalısınız. Sarihçesi hepimizin değişik lüzumları vardır ve bunlar çocuklar ve erişkinler arasında değişiklik göstermektedir.

Fakat en az 7 saat uyku almalıyız.

Uykunuz kumpaslı olarak 4 ila 6 saat arasında değişiyorsa bu, ara sıra reelleşen uykusuzluk sayılmaz, rutini değiştirmenin ya da bir hekime danışmanın zamanı gelmiştir.

Günlük alışkanlıklarınızda ufak farklılıklar yapmanızı öneriyoruz. Yeterli uyku alma mevzusunda bir meseleniz olsun ya da olmasın, bu hepimiz için bereketli olabilir.

Bunları deneyin, hiçbir şey kaybetmezsiniz ve daha fazla dinlenebilirsiniz!

Yeterince uyku alamazsanız, bu kolay adımları günlük yaşamınıza ekleyin

Bu asıllar ilginç gözükebilir: sıhhatli uykuyu en iyi kavrayan şahıslar astronotlardır.

 • Uzayda uzun zaman yaşamak, 24 saatlik ritimlerini gözetmesi için bireyin doğru rutinler geliştirmesi gerektiğine işaret eder.
 • Astronotlar bir uzay istasyonundan Dünya’yı müthiş bir biçimde görebilirler ve dünyanın bir yarısında gün doğumunu izlerken öbüründe geceyi görürler.
 • Yerçekimi olmayan yalnız ufak küpün içinde, uyku ve kurnazlık döngüsünü tertip eden ışık ve karanlıkla temaslarını kaybederler.

Uyku farklılığının tesirleri ciddi meselelere neden olur. Ciddi diyoruz zira uykunun bizim için yaptığı ehemmiyetli şeyler göz önüne alındığında, rastgele bir yanılgının onarılamayacağını usta yakalamak zorundayız.

Bu sebeple, NASA, biyolojik saatimiz hakkında acayip çalışmalar yapıyor ve hatta bize nasıl yeterince uyku sürükleyebileceğimiz mevzusunda nasihatte bulunuyor.Bunları altta açıklayacağız.

Kumpaslı saatler tutun. Bedeninizin manevi bir saati var!

Hepimizin 24 saatlik, günlük ritimlerini tanımlayan biyolojik bir saati vardır. Fizyolojik başkalaşımlar 24 saatlik müddetler içinde düzenlenir.

 • Yemek yemek ve yatağa kumpaslı zamanlarda girmek gibi iyi rutinleri izlemek bu fizyolojik metamorfozların geçim içinde olmasını sağlayacaktır. 
 • Bu döngülere ve günlük rutinlere ne kadar bağlı kalırsak, bir o kadar refah içinde ve dinlenerek yaşarız.

Bu rutinleri uygulamanın her zaman muhtemel olmadığını öğreniyoruz. Misalin mesailerle çalışmak saatlerimizi ayarlamamız gerektiği anlamına gelir.

Bu gidişatlarda, muhtemel olduğu zaman, 7 ila 9 saat arasında sağlam bir biçimde dinlendiğimizden emin olmalıyız. Alttaki teklifler size destekçi olacak.

Bizi çevreleyen dışsal sinyaller

Yatmak için karanlığa gereksiniminiz var. Beynimiz uyku programını bu biçimde tertip edebilir. Gün içini yatarsanız, perdeleri kapatın ve içeri ışık girmesini önleyin.

 • Diğer sinyaller ise elektronik eşyalardan uzak durmamız gerektiğidir. İyi dinlenmek için, cep telefonu, bilgisayar ve televizyonunuzu yatağa girmeden bir saat evvel kapamanız gerekir. Biliyoruz, bu çok basit olmayacak ama yeniden de zekânız, bunu yaptığınız için size teşekkür edecek.

Oda sıcaklığı ve kokular

Aptalca gelecek ama bunu usta yakalamak çok ehemmiyetli. Yatmak için en ideal ısı 15 ila 22 derece arasıdır.

 • Rahatsız edici kokular uykunuzu ayrılabilir ve hatta kabus görmenize neden olabilir.
 • Lavanta ve vanilya çok hafifletici aromalardır.

Yatmadan evvel iyice dinlendiğiniz bir saat

7 saatten az uyuyorsanız bu öneri size destekçi olacaktır. Yatmadan bir saat evvel, daha evvel söylediğimiz gibi tüm elektronik aygıtları kapatın.

 • Bir kitap okuyun. “Yatmam gerek” diye düşünmeyin. Şimdi, evhamlarımızın hacmini ve “yarın …. zorundayım” düşüncelerini eksiltmeye ve kendinizi okumaya vazgeçmenin zamanı geldi.
 • Şimdi hiçbir şey ehemmiyetli değil, her şeyin uysal olması gerekiyor. Azıcık sonra siz farkına varmadan, uyku yavaş yavaş beyninize erişecek. Buna teslim olun.

Şekerlemeler de uykusuzluğa destekçi olur

Bu paradokslu görünebilir, yeniden de gelin, bu bilgiyi inceleme edelim.

 • En sıhhatli şekerleme 15-20 dakika arasındadır ve bunu aşmamamız gerekir.
 • Bu zaman, daha tetikte ve dinlenmiş uyanmak için mükemmeldir.
 • Daha fazla yatmak bunun aksine neden olur: bitkin uyanıp daha sonra dinlenmek istemeyeceğiz.
 • Öğleden sonra ufak bir şekerleme, döngülerimize ve dahili saatimize de destekçi olur.

Özetlemek gerekirse, 7 saatten az uyuyorsanız, bunu düzeltmenin anahtarı beyninize kendini tertip etmeyi “öğretmek” olmalıdır. Bu nasihati meblağlı bir biçimde takip etkeniz gerekiyor.

Ne olursa olsun, bu meseleyi hekiminize danışmaktan çekinmeyin. Dinlenmede yaşadığınız bu güçlüğün artta ne olduğunu ve kronik uykusuzluğunuz varsa hangi muayenehane taktikleri izlemeniz gerektiğini öğrenmeniz ehemmiyetlidir.

Bir cevap yazın