Senelerin Çelişkisine Nokta Koyuldu, Bal Hangi Kaşıkla Yenmeli?

Bal tahta kaşık ile mi yenmeli? Erciyes Üniversitesi’nde yapılan araştırmada krom, tahta, plastik ve çelik kaşık ile test yapıldı. İşte bal yemek için en doğru kaşık cinsi!

Anadolu Ajansının haberine göre, Erciyes Üniversitesinde ERÜ yapılan araştırmada balın ahşap kaşık ile yenmesinin doğru olup olmadığı ortaya kondu.

ERÜ Seyrani Ziraat Fakültesi Zirai Biyoteknoloji Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Sibel Silici önderliğinde yapılan çalışmada, ayçiçek, narenciye, kestane ve karmaşık çiçek balları, arı sütü ve polenler başta olmak üzere 45 değişik arı mahsulünde hangi kaşıkların kullanılması gerektiği araştırıldı.

Üniversite tarafından desteklenen proje kapsamında yapılan araştırmada bal kavanozlarına konulan kaşıkların başkalaşımları ve tepkileri incelendi. Çalışmayla alakalı Silici, arı mahsulleri denildiği zaman akla ilk gelenin bal olduğunu ve balın kullanım biçiminin ehemmiyetli olduğunu söyledi.

Bal dışında arı sütü, propolis, polen, perga, arı ekmeği gibi çok bedelli mahsuller bulunduğunu vurgulayan Silici, şunları kaydoldu: “Ben 25 yıldır arı mahsulleri üzerinde çalışıyorum. Bana her zaman etrafımdaki bireyler tarafından ‘Öğretmenim kesinlikle tahta kaşık kullanalım değil mi?’, ‘Tahta kaşık kullanılmazsa ne olur?’, ‘Ne kullanabiliriz?’ diye sual sorulurdu. Biz de bunun üzerine bir proje büyüttük. Bu projede tahta, porselen, plastik, krom ve çelik kaşık kullandık. Burada yalnızca bir kullanımlık değil de kullanım kaplarının içinde uzun zaman vazgeçilebileceğini de göze alarak, sırça kavanozlar içinde bal, polen, propolis ve bunların karışımlarının da bulunduğu mahsullerin içine bu kaşıkları koyduk. Takribî 45 değişik mahsul kullandık. Muhakkak zaman aralıklarıyla incelemeler yaptık.”

KAŞIKLAR BİR AY SÜRESİNCE BAL KAVANOZUNDA BEKLETİLDİ, İŞTE NETİCE!

Prof. Dr. Sibel Silici, tüm dünyada arı mahsullerinde kesinlikle ahşap kaşık kullanılması gerektiği doğrultusunda yanlış inanış bulunduğunu oysa ahşap kaşık kullanımının avantajlarının yanında dezavantajları da bulunduğunu dile getirdi. Araştırma kapsamında kaşıkların bir ay süresince bal dolu kavanozlarda bekletildi.

Silici, “Tahta kaşık misellidir. Miselleri ne kadar devirirseniz de mikroorganizmalar arasına kaçabilir ve zahmetli bir gidişat yaratılabilir. Plastiğin bisfenöl A gibi toksit maddeler kapsayabileceğini biliyoruz. Bunun da asitli besinlerde ve sıcakla temasında zahmetli gidişatlar oluşturabileceğini öğreniyoruz” diyor.

ÇELİK VE PORSELEN KAŞIKTA FARKLILIK GÖZLEMLENMEDİ

Prof. Dr. Sibel Silici mevzuyla alakalı olarak, “Bu kaşıklar içinde mahsullerin içine vazgeçilen iyi nitelik çelik kaşık ve porselenlerde rastgele bir etkinlik düşüşü gözlemlemedik. Oysa düşük nitelik krom kaşık, tahta kaşık ve plastik kaşık ise oldukça düşük neticeler verdi. Başka Bir Deyişle bir aylık süreç içinde bu mahsullerin biyoaktivitelerinde düşme kollandı. Bu, bize gerçeğinde sandığımız gibi tahta kaşığın bu kaşıklar arasında en müthiş neticeyi vermediği, iyi nitelik çelik kaşık kullanabileceği neticesini verdi” söylemesinde bulundu.

TAHTA KAŞIKTA CİLA VEYAHUT VERNİK VARSA…

Prof. Dr. Sibel Silici, tahta kaşıkların üzerindeki vernik yada cila mevzusunda da uyarıyor: “Tahta kaşıkların üzerinde cila, vernik gibi birtakım koruma materyalleri de kullanılırsa bal gibi asidik mahsullerde korozyona uğrayıp daha da hasarlı olabiliyor. Bu sebeple tahta kaşık yerine iyi nitelikli çelik kaşık kullanılabileceği neticesine vardık.”

Bir cevap yazın