Senelerin Sırt Sızısını Geçirmek 1 Dakika Dahi Sürmeyecek

İnsan sırt yapısı geniş ve karışık yapıdadır. Adale, kemik, tendon, bağ yapısı, asap ve kan damarları boyundan kalçaya kadar uzanır.

Belki sırt ağrısını davacısınız ya da bel sızısından şikâyetçisiniz. Ya da boynunuzdaki o vahim sızıdan. Veya en olmadık zamanda vuran şu şiddetli baş sızısından… Hangisi olursa olsun, sızılarınız varsa, yalnız değilsiniz.

En baş belası noktalar genellikle boyun ve sırt bölgesinde. Zira her hareket ettiğimizde omurgamızı eğerek omurga kemiklerinin arasındaki diskleri sıkıştırıyor ve eziyoruz. Bazen, diskin maruz kaldığı bu tazyik diskin dışarı fırlamasına ve bir asabın üzerine gelerek asabın iltihaplanmasına ve beyne dinmeyen bir sızı sinyali vermesine neden oluyor. Zira bedenimizde omurilikten çıkan bütün 50’den fazla asap var. Sızısı da işte bu surattan dayanılmaz bir hal alıyor.

Bütün da bu nedenden, sizlere adalelerinizi kuvvetlendiren bir dakikanızı alacak egzersizlerin bir listesini hazırladık. Nerede olursanız olun bu egzersizleri yapabilirsiniz…

OMURGA KUVVETLENDİRME VE GERDİRME – Karın adaleyi ve sırt adaleyi

Doğru biçimde uygulanırsa belinizde ve sırtınızda hafif bir gerginlik sezeceksiniz. Yöntem 1 Kafanız ve dizleriniz ters doğrultuya bakacak biçimde bu hareketi yapın. Kollarınızı açın, omuzlarınız statik tutun ve 4 kere bu hareketi yapın.

Yöntem 2

Sağ bacağınızı uzatın sol bacağınızı eğin. Bu operasyonu yaparken başınızı da ters doğrultuya çevirin. Omuzlarınız statik kalmalı. Aynı operasyonu değişik bacağınıza da yapın… 20 kere bu operasyonu yineleyin.

Yöntem 3

Evvel bir dizinizi sonra değişik dizinizi evvel sağa sonra sola eğerek bu operasyonu yapın. Aynı zamanda başınızı ters doğrultuya çevirin. Bu hareketi 10 kere yineleyin.

TORASİK GÜĞÜS OMURGA KUVVETLENDİRME – Karın adaleyi ve orta sırt kasları

Doğru uygulandığında, sırtınızda muntazam bir germe sezersiniz. Yöntem 1 – Evvel derin bir soluk alın. Her egzersiz için 2 kere olmak üzere görseldeki gibi hareket edin.

Yöntem 2

Görseldeki gibi yavaş yavaş 10 kere bu hareketi yapın.

Omurga kuvvetlendirme

Doğru uygulandığında, karın adalelerinizdeki hafif gerginlik sezeceksiniz. Yöntem 1 – Pelvisinizi yere itin ve soluk alın. Soluk alırken göğüs kafesini kaldırın. Soluk verirken göğüs kafenizi yukarıya kaldırın. Bu hareketi 10 kere yavaş tempoda yapın.

Yöntem 2 :

Evvel bir bacağınızı sonra değişik bacağınızı yukarıya doğru çekin. Ancak bükmediğiniz bacağınızı yere koymayın. Bu egzersiz bisiklet sürmeye benzemektedir.

Unutmayın! Şayet bu rutin sırt sızınızın rehabilitasyonuna takviyeci olmuyor ise, hekiminizi görmek iyi bir düşünce olacaktır. Bazen bu tipteki bir sızı dikkat gerektiren bir problemin işareti olabilir, misal vermek gerekirse:

  • Bel fıtığı
  • Siyatik
  • Böbrek taşları
  • Enfeksiyonlar
  • Endometriyozis
  • Fibromiyalji
  • Zarar görmüş diskler
  • Artrit
  • Lumbar stenoz

B12 Vitamini Çok Ehemmiyetli!

B12 vitamini: B12 vitamini yardımı kullanmak, bedeninizin asapların çevresinde, gözetici katmanını kalınlaştırmasına takviyeci olarak kısa devre yapmalarını ve sızıya neden olmalarını yasaklıyor. Günde yalnızca bir-iki mg yeterli.

Kapsaisin: İyileştirici tesiri olan bu kremi boyun ve sırt adalelerinize masaj yaparak sürün. Evvel azıcık yanma sezebilirsiniz zira kapsaisin acı bibere acılığını veren maddenin ta kendisi! Rastgele bir kronik sızıya karşı günde üç kez uygulayabilirsiniz. Donakaltıcı olabilir ama kapsaisin spreyini iki kere sıkmak, baş sızınızı dakikalar içinde geçirmenize takviyeci oluyor!

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla şahsın yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın