Yiyebildiğiniz Kadar Yiyin – Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

“Mide hapını yutarsanız hapı yutmuş olursunuz. Mide pompası çalışmazsa asit üretemez. Bu gidişatta da mikrop oluşur. Proteini hazmedemezsiniz. ”

Osman Müftüoğlu perhiz yapmanın tarihe karıştığını belirterek, sıhhatli beslenme hakkında ehemmiyetli tüyolar verdi. İşte Osman Müftüoğlu’nun sıhhatli beslenme hakkında verdiği ehemmiyetli tüyolar…

Perhiz’ kelimesinin artık kullanılmaması gerektiğini korunan Prof. Dr. Müftüoğlu, “Bireye göre, şahsın sıhhat vaziyetine göre, beslenme tasarıyı oluşturulmalı. Yeni yaşam, hepimize daha çok kilolu olmayı dayatıyor. Bizi daha az hareket etmeye ve yüksek kalorili besinleri harcamaya zorluyor” diye konuştu.

Yürüyüş yapın

Sıhhatlı hayat için hareket faktörün ehemmiyetine vurgu yapan Prof. Dr. Müftüoğlu, yürüyüşün en hoş spor şekli olduğunu söyledi. Müftüoğlu, “Soğuk ve yağmurlu havalarda bile yürüyüşü aksatmamak gerekli. Alışveriş merkezleri, artık bir yürüyüş merkezi haline geldi. Biz, buna ‘AVM yürüyüşü’ diyoruz. En azından bunu yapabiliriz” dedi.

Lokmaları azaltın

Kilo alan çocukların gelecekte tansiyon ve şeker hastası olabileceğine dikkat sürükleyen Prof. Dr. Müftüoğlu, lokmaların eksiltilmesi ve adımların artırılması gerektiğini söyledi.

Spor yapmanın, natürel beslenmenin ömrü uzattığı mevzusunda bir likeni olduğunu belirten Müftüoğlu, uzun koşular yapan maraton sporcularının ve natürel beslenen çobanların daha uzun yaşaması gerektiğini; ancak asıl yaşamda böyle bir gidişatın mevzubahisi olmadığını anlattı.

Yiyebildiğiniz kadar karnabahar ve lahana yiyin

Sıhhatla alakalı ‘yanlış’ diye öğrenilen şeylerin çoğunun doğru, ‘doğru’ diye öğrenilen şeylerin çoğunun da yanlış olduğunu dile getiren Prof. Dr. Müftüoğlu, şunları söyledi: “Mide hapını yutarsanız hapı yutmuş olursunuz. Mide pompası çalışmazsa asit üretemez. Bu gidişatta da mikrop oluşur. Proteini hazmedemezsiniz. Yiyebildiğiniz kadar karnabahar ve lahana yiyin.

Lahanayı sarma olarak değil, turşu olarak yiyin. Karnabaharı da ham yiyin. Bunlarda bol sülfür var. Sıhhatlı ve uzun ömürlü olmak istiyorsanız karnabahar, lahana yiyin ama mide hapı yutmaktan bırakın.”

Sıhhatlı beslenmek için ‘glutation’ kapsayan mahsullerin harcanması gerektiğini vurgulayan Müftüoğlu, “‘Glutation’ benim gündeme sokmaya çalıştığım bir mevzu.

Bedenin natürel silahlarından biri. ‘Glutation’ bedenin orkestra şefi, paklik işleri müdürü gibidir. ‘Glutation’ için karnabahar, lahana, sarımsak, soğan, turp, baharatlar, zerdeçal, tarçın, zencefil yiyin, en ehemmiyetlisi egzersiz yapın” dedi.

Karnabaharın Bereketleri Çok Ehemmiyetli Bereketleri

 • Bedenin vitamin lüzumunun bir kısmını karşılar. A, B1, B2, C ve E vitaminlerini kapsar.
 • Kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum açısından zengin bir sebzedir. Ayrıca içeriğinde sülfür, silisyum, klor ve demir de bulundurur.

 • Sıhhatlı, balanslı ve kumpaslı bir beslenme için uygundur. Sıhhatlı yaşamak isteyenlerin tercihidir.
 • Özellikle buğuda pişirilmesi ve suda haşlanması ile perhiz yapan bireylerin yada hastaların seçim ettiği bir sebzedir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Mide rahatsızlıklarına karşı da gözetici tesiri vardır. Mide hastalıklarına tutulma tehlikesini azaltır.
 • Vücudu zehirli madde maddelerden temizletmesi de karnabahar bereketleri arasındadır.
 • Özellikle karaciğeri zehirli maddelerden pakler, karaciğer için çok faydalıdır.
 • Şeker hastalığı olan şahısların da rahatlıkla harcayabileceği ve fayda bulabileceği bir sebzedir.
 • Cinsel isteği çoğaldırıcı tesiri vardır, bununla eforu da arttırır.
 • İyi bir folik asit kaynağıdır, günlük folik asit lüzumunun büyük bir kısmını karşılamaya destek eder.

 • Kalp için de oldukça bereketli bir sebze cinsidir. Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Obezite tehlikesini azaltır.

Karnabahar Kalp Sıhhatini Korur: Karnabahar, kalp sıhhati için fantastik bereketli bir sebzedir. Bunun bir neticeyi olarak kalp ve kardiyovasküler sistemi gözetmeye takviyeci olur.

Karnabahar Kolesterolü Düşürür: Karnabahar beslenme için çok bereketli olan lifler açısından çok zengindir. Lifler ayrıca kolesterol seviyesini sıhhatli seviyede yakalamaya takviyeci olabilir.

Karnabahar Bağışıklık Sistemini Kurar: Karnabahar da antioksidanlar kapsar. Antioksidanların sıhhat açısından bir hayli yararı vardır ve bağışıklık sistemini cılız gidişata düşüren özgür radikallerin verdiği tahribatı giderir ve özgür radikalleri bünyeden atar.

Karnabahar Hamilelik Yarıyılında Bereketli: Karnabahar hamilelik sırasında bayanlara takviyeci olur. Karnabahar folik asit açısından zengindir ve aynı zamanda vitamin A ve vitamin B gibi vitaminleri de bol ölçüde kapsamaktadır, bunun bir neticeyi olarak hücrelerin gelişmesine takviyeci olur. Böylece anne karnında embriyonun sıhhatli bir biçimde büyümesine fantastik katkıda bulunur.

Karnabahar Kalsiyum Ambarıdır: Karnabahar ayrıca sıhhat açısından verimleri olan kalsiyum kapsar. Kalsiyum, eforlu asap ihtarlarının mesajımı gibi bir hayli ehemmiyetli fonksiyonlarıın sıhhatli biçimde yerine getirilmesinin yanında bizim kemik ve diş sıhhatimizi gözetmesi ismine de önemlidir.

MUTLAKA PAYLAŞ, HERKES BİLSİN, FAYDALANSIN… Mevzu ile alakalı olarak alttaki videoları da izlemenizi öneri ederiz.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla şahsın yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın