Yolculuk esnasında bir şey okurken neden midemiz bulanıyor?

Hareketli vasıtalarda kitap, mecmua vb. okunurken hemen hemen herkes mide bulanması meselesiyle karşılaşabiliyor. Op. Dr. Levent Akçay, bu rahatsızlığın altında uyuyan bir sıhhat meseleyi olabileceğini belirterek, neden olabilecek sıhhat sorunlarına söyledi…

Vasıtada giderken bir şeyler okumak, hareketli bir spor yarışması izlemek veya 3 ebatlı gözlüklerle film seyretmek; ulus arasında araç yakalaması olarak öğrenilen hareket hastalığına neden olabilir.

Hastalığın oluşmasında, hareketi idrak eden duyular arasındaki geçimsizliğin büyük rol oynadığını söyleyen Op. Dr. Levent Akçay, “Baş sızısı ve mide bulantısı gibi bulgulara sahip olan bu rahatsızlık, gerçeğinde gözlerdeki ciddi bir bozukluğa işaret ediyor olabilir.

Son yarıyılda dijital makinelerin yaygınlaşması ile değişik ebatlara erişen bu hastalığın yaradılışında, aralıksız video oyunlar oynamak ve uslu telefon ekranlarına uzun vakit bakmanın da tesiri var. Bir insanın görsel, duyusal ve balansı sağlayan duyuları bir harmoni ile çalışmalıdır.

Ancak bu biçimde içinde bulundukları civarda bütün olarak konumlarını öğrenebilir ve koordinasyonlarını sağlayabilirler. Görme duyusu ise, bilgi alışının bir numaralı kaynağıdır. Görme problemleri olan bir şahıs için hareket hastalığı seziyor olmak muhtemel bir gidişattır” biçiminde konuşuyor.

Bilgisayar kullanımı sırasında kendini gösterebilir

Hareket rahatsızlığının bilgisayar başındayken tesirlerini gösterebileceğini belirten Op. Dr. Akçay, “Fonksiyonel görüş, iki gözün beyine yolladığı sinyallerle alan algısının oluşmasını sağlar. Özellikle göz uyuşukluğu veya şaşılık olaylarında, beyine sevk edilen sinyaller görme problemleri nedeniyle doğru olmadığından faal bir harmoni sağlanamaz.

Baş sızısı, bitkinlik ve hareket hastalığına neden olabilen bu vaziyetlerin önüne geçilebilmesi için öncelikle bireyin bilgisayar başında geçirdiği zamanı eksiltmesi gereklidir.

Göz tetkiki bakımsızlık edilmemeli

Aynı zamanda bu belirtilerin gözlemlendiği hastaların, en süratli biçimde bir göz tetkikine gitmeleri ve gözlerinde bu meselelerin oluşmasına neden olan rahatsızlıkların teşhis ve rehabilitasyonlarını sağlamaları gelişil ehemmiyet taşıyor.

Eğer hastalık görme problemlerinden dolayı kaynaklanıyorsa, süratlice rehabilitasyon edilerek gelecekte yine oluşmasının önüne geçilebiliyor” diyerek laflarını bitiriyor

Bir cevap yazın