Bitkin ve halsiz seziyorsanız dikkat!

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emin Ünüvar, bitkin ve halsiz olmanın D vitamini yetersizliğinden kaynaklandığını belirterek, D vitamini noksanlığını gidermenin yollarını ve D vitamini beceriksizliğinin sebepleri hakkında sansasyonel söylemelerde bulundu.

Özellikle bayan ve çocukların günlük takviye dozunda ve lüzum yönünde D vitamini yardımı almalarını öneri ediyor. Ünüvar, bağışıklık sisteminin zayıflama sebebinin D vitamini olabileceğine dikkat sürüklüyor.

Türkiye her ne kadar güneş ışığından faydalanan bir ülke olsa da Nisan ve Ekim ayları arasında güneşi dik almaması sebebiyle D vitaminini natürel kaynaktan yüksek miktarda sağlayamıyor.

Türkiye’de vitamin D eksikliği görülme sıklığı ve ilişkili etkenlere müteveccih yapılan son çalışmada* 10 bireyden 9’unda D vitamini eksikliği saptandı. Araştırmaya göre D vitamini beceriksizliğinin erkeklere oranla bayanlarda %93 daha yüksek oranda olduğu tespit edildi.

Prof. Dr. Ünüvar, D vitamini beceriksizliğinin öne çıkan sebeplerini şöyle sıraladı: “Besinlerle beceriksiz D vitamini alımı ve beslenme şekli, bazı sindirim sistemi hastalıklarında D vitamininin bağırsaktan beceriksiz emilimi, böbrek ve karaciğer hastalığı nedeniyle D vitamininin etkin forma dönüşememesi, kullanılan bazı ilaç cinsleri.

’’ Bedendeki D vitamini beceriksizliğinin şahsın kendini bitkin, gergin ve cılız sezmesine neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Ünüvar, bu beceriksizliğin oldukça yaygın olduğunun da altını çizdi.

Ünüvar, “Bu vitaminin eksikliği adalelerin zayıflamasının ve adale sızılarının esas sebeplerinden biri olarak gösterilebilir. Özellikle doğurganlık çağındaki bayanlarda, demir eksikliği ve anemi tehlikeyi oldukça yüksektir. Adalelerin yanı sıra periferik asap dokusuna da negatif tesir yapabilir.

Buna bağlı olarak sızılar, anlaşmalar, batmalar görülebilir. Kronik veya yineleyen sızı belirtilerinde D vitamini beceriksizliği negatif tesir yapabilen bir etmendir.’’ ihtarında bulundu.

Kemiklerin gelişiminde oldukça tesirli D vitamininin yalnızca adale ve kemik mevzusunda değil bir hayli hastalık üzerinde ehemmiyetli derecede tesiri bulunduğuna dikkat sürükleyen Prof. Ünüvar, ‘’D vitamini alımı; ileri yaşlarda yaşanan kemik kaybının önüne geçerken, kanser gelişiminin önlenmesinde ehemmiyetli bir etken, meme ve sütun kanseri tehlikesini eksiltiyor.

Bir cevap yazın