Yorucu Perhizler Yapmadan Kilo Vermek için Bilim İnsanlarından 9 Nasihat

Yaşamlarının rastgele bir yarıyılında kilo vermeye çalışmadığını söyleyebilecek çok az insan vardır. Penn State üniversitesinin araştırmalarına göre 6 insandan biri kilo vermeyi ve verdiği kiloyu gözetebilmeyi muvaffak oluyor. Hoş haberse istediğiniz vücuda erişebilmenin basit yolları var.

Bilge Cafe kilo verme sürecinize destekçi olabilecek bilimsel olarak ispatlanmış bilgileri sizler için bir araya getirdi.

Yemek Kumpasınıza Sıhhatli Yağları Ekleyin

Tükettiğiniz kalori rakamını düşürmeye çalışırken, kuru yemişlerden, peynirden, yağdan uzak durmak manalı gibi görünüyor. Fakat yağların hazmedilmesi protein ve karbonhidratlardan daha uzun sürüyor. Başka Bir Deyişle bu yiyecekleri harcarsanız, uzun müddet aç sezmezsiniz. Doymamış yağlar; lütein, likopen ve beta-karotenin hazmedilmesine destekçi olur.

Fiziksel Etkinliklerden Çok Fazla Kilo Kaybı Beklemeyin

Bilim insanlarının araştırmalarına göre genellikle fazla kilolu olan insanlar yaptıkları spor neticesindeki kilo kaybını çok mübalağa etiyorlar ve sonra daha çok yemek yiyebileceklerini düşünüyorlar. Spor yaptıktan sonra tabi ki yemek yemeniz gerekiyor ama günlük almanız gereken kalori ölçüsünü aşmayın zira, yaptığınız spor boşa gidebilir.

Meyveleri Ve Sebzeleri İyice Yıkayın

Meyveleri ve sebzeleri iyi deviremiyorsanız, kilo almanızın nedeni bu olabilir. Meyve ve sebzelerin üzerinde kalan haşere ilaçları metabolizmanızı yavaşlatır ve buda kilo almanıza neden olabilir. Haşere ilaçları meyveleri ve sebzeleri asalaklardan gözetmek için kullanılır. Fakat insan sıhhatini kötü etkiler.

Haşere ilaçları tiroitin balansını bozarlar ve hormonel balanssızlıklar yaşanmasına neden olurlar. Ayrıca bilim insanları bu ilaçların mitokondriyi de kötü etkilediğini söylüyorlar.

Zeytin Yağı Kullanın

Alman bilim insanlarının araştırmalarına göre zeytin yağı kullanmak daha seri tok sezmenizi sağlar. Ayrıca çok az kullanılan zeytin yağı dahi kan şekerinin balansta durmasına destek eder ve daha geç acıkırsınız. İtalyan yağları çok fazla kimyevi kapsadığından açlık hissini engeller.

Zevk Alarak Yemek Yiyin

İştahımız grelin hormonu tarafına tertip ediliyor. Stresli olduğumuz zamanlarda yükseliyor. Fakat yediğiniz yemeği zevkle yerseniz hormonun oranı düşüyor. Başka Bir Deyişle yediğiniz yemekten çok sevdiyseniz uzun bir müddet acıkmassınız. Şayet bir şeyi güçle yediyseniz çok kısa bir zamanda kendinizi buldolubının başında bulabilirsiniz.

Doğru Makarnayı Seçin

Glisemik endeks insan bedenindeki yemek yedikten 2 saat sonraki kan şekeri yükselişini temsil eder. Endeks ne kadar düşükse şeker de o kadar yavaş kana karışıyor. Başka Bir Deyişle bedenimiz minik dozlarda insülin salgılıyor şekeri işleyebilmek için.

Şayet çok fazla şeker süratli bir biçimde kana karışırsa, bedenimizin daha fazla insülin üretmesi gerekir. Buda beynimize tekerrür aç olduğumuzu söyleyen sinyaller göndermesine neden olur. Netice olarak glisemik endeksi düşün olan gıdalar kilo vermek isteyen insanlar için daha uygun olacaktır. Araştırmalara göre yiyebileceğiniz an iyi makarna çeşidi spagettidir.

Şayet Süt Mahsullerini Hazmetmekte Zorlanıyorsanız Kalsiyum Vitamini Alın

Bir çok insanın süt mahsullerini hazmetmekte meseleleri var. Bu surattan bunları tamamen yaşamlarından çıkartıyorlar. Fakat peynir, süt, süzme peynir çok hoş kalsiyum kaynağıdır ve metabolizmayı hızlandırırlar.

Yapılan bir deneyde kalsiyum dayanağı kullanan insanların kiloları %26 ve %70 arasında eksilmiştir. Şayet sizinde bedeniniz süt mahsullerini hazmetmekte zorlanıyorsa kalsiyum ve D vitamini dayanağı almayı deneyin.

Sabahları Katı Gıdalar Yiyin

Bilim insanlarınında söylediği gibi kahvaltı yapmak çok ehemmiyetli. Şimdide sabahları ne yememiz gerektiğini inceliyorlar. Misalin; katı gıdalar yediğimizde protein niteliğinin çoğaldığını söylüyorlar. Netice olarak sabahları meyve püreleri yerine süzme peynir yerseniz daha seri acıkırsınız.

Bitter Çikolata Tüketin

Araştırmalar neticesinde çikolatanın sıhhatimize pozitif tesirlerinin yanında kilo vermemize ve kilomuzu gözetmemize de destekçi olduğu ortaya çıktı. Bilim adamları düşük karbonhidrat perhizinde olan insanların az da olsa bitter çikolata harcadıklarında verdikleri kiloyu geri almadıklarını gördüler.

Bir cevap yazın