Yulaf Ezmesi Yemediğinize Pişman Olacaksınız

Yulaf ezmesi ile güne başlamak yapılabilecek en doğru şeydir. Bu bilgileri edindikten sonra çocuğunuzu da yulaf ezmesine alıştırmanız gerektiğini kavrayacaksınız. Kahvaltının en ehemmiyetli öğün olduğu hemen hemen herkes tarafını öğrenilir.

Doğru ve Sıhhatli bir kahvaltı size zorunlu olan enerjiyi verecek hemde sizi sıhhatsiz abur cuburlardan uzak yakalayacaktır.  Ayrıca yulaf ezmesinin içinde bulunan protein, vitaminler ve karbonhidratlar da sıhhate çok bereketlidir.

1- Kolesterolü düşürür

Lif kapsayan gıdaların bizleri tok yakaladığı öğreniliyor. Bazı lifler öbürlerine oranla daha da yararlı. Misalin bir lif cinsi olan beta-glukan kolesterolü düşürmektedir.

Yulafta bolca beta-glukan bulunur.

2- Kalın bağırsak kanserini önler

Yapılan bir hayli araştırmada her gün yulaf harcamanın kalın bağırsak kanserine tutulma tehlikesini ciddi derecede düşürdüğü ispatlandı.

Araştırmaya 2 milyondan fazla birey katıldı.

3- Kilo verdirir

American College of Nutrition’ın yaptığı çalışmada, deneye katılanların yarısına kahvaltıda yulaf ezmesi, öbür yarısına da darı gevreği verildi.

Deneye katılan herkes kahvaltıda 363 kalori aldı. Ancak yulaf ezmesi yiyenler, tok sezdiklerinden ve daha az yemek yeme gereksinimi dinlediklerinden daha basit kilo verdiler.

4- Enerji verir

Karbonhidrat açısından zengin olan yulaf size enerji de verir. Dişlerinizde bulunan enzimler ve sindirim sisteminiz de daha sıhhatli çalışır.

Karbonhidrat kaynağı olmasının yanı sıra yulafta bulunan B ve E vitaminleri sizi hastalıklardan korur.

5- Kalp ve akciğer rahatsızlığına gözetir

Sıhhatli yağ açısından zengin olan yulaf ezmesi kan hücreleriniz ve dolaşım sisteminiz için de iyidir.

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada her gün kumpaslı olarak yulaf ezmesi yiyenlerin kalp ve akciğer rahatsızlıklarına tutulma tehlikesinin daha az olduğu görüldü.

Öte yandan günde 2-3 porsiyon yulaf ezmesi yiyen bayanların, bir porsiyon yulaf ezmesi yiyenlere oranla kalp rahatsızlıklarına tutulma tehlikeyi %30 daha düşükmüş.

6- Bolca protein kapsar

Protein, yağ asitleri ve amino asit kapsayan yulaf ezmesi uzun vadede darı gevreklerinden çok daha sıhhatliymiş.

Bir porsiyon 8 yemek kaşığı yulaf ezmesiyle günlük protein gereksiniminizin %15’ini karşılıyorsunuz.

7- Sindirimi kumpaslar

Lifin, sindirim sistemine bereketli olduğunu öğrenirsiniz. WebMD’de belirtilenlere göre günde 25-35 gram life gereksinim dinliyormuşuz.

Bir porsiyon yulaf lapası günlük lif lüzumunun %20’sini karşılar.

Lif, sindirim sisteminizi kumpaslar, kabızı önler ve sizi tok meblağ.

8- Cildinize iyi kazanç

Cerahat önleyici kremlerin üretiminde yulaf kullanıldığı öğreniliyor.

Analistler, yulafın aynı zamanda egzama ve cilt tahrişine iyi geldiğini belirtiyorlar.

9- Bolca antioksidan kapsar

Yulafta bolca antioksidan bulunur. Onlardan biri olan ve yalnızca yulafta bulunan “avenanthramide” sıhhatinize oldukça bereketlidir. Tansiyonunuzu kumpaslarken, cerahati de önler.

Yulafın sıhhatimize olan katkısından herkes haberdar. Ancak efor geçtikçe yulafın başka nelere iyi geldiğini biliyor ve donakalmaya devam ediyoruz.

Üstelik yulaf ezmesinden bunalmıyorsunuz. İster elma, ister tarçın, ister üzüm ve isterseniz de dilediğiniz meyveyi ilave edebiliyorsunuz.

Bütün dostlarınızın yulafın bereketlerinden haberdar olması için paylaşın.

Bir cevap yazın