Yumurta Suyun Dibine Batıyorsa

Bir beslenme uzmanı olarak kilo vermek isteyenlere de kilosunu gözetmek emelinde olanlara da sık sık harcamalarını önerdiğim yiyeceklerden biri yumurta. Elbette bunun aksini gerektirecek bir sıhhat meseleleri olmadığı sürece.

Protein zengini olan yumurtanın verimleri sayılamayacak kadar çok.

Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı yumurta. Uzun vakit tok meblağ ve metalobizmayı süratlendirir. Yalnızca kilo vermek için değil sıhhatli kalmak için gereken proteini alabileceğiniz en esas gıdalardan biri yumurta.

Tabii ki taze olması koşuluyla.

Gelin kısaca bir bakalım bu kadar ehemmiyetli bir yiyecek olan yumurtanın taze olup olmadığını nasıl anlayacağımıza.

Bunun usulü çok basit hakikatinde. Başka Bir Deyişle usunuza öyle derin bilimsel deneyler yapacağınıza dair bir düşünce gelmesin.

YUMURTA TESTİ

Bir yumurtanın taze olup olmadığını kavramak için gereksinimimiz olan tek şey bir büyük kadeh dolusu oda sıcaklığında su.

Tazeliğinden emin olmak istediğiniz yumurtayı su dolu kadehin içine bırakın.
Eğer yumurta, kadehin dibine çökerse işiniz basit. Bu, yumurta taze demektir. Gönül rahatlığıyla pişirip tüketebilirsiniz.

Peki ama ya yumurta kadehin ortasında kalır ya da üstüne çıkarsa?

Diyelim ki yumurta kadehin ortasında yatay şekilde kaldı. Bu, yumurtanızın hakikatinde bütün anlamıyla taze olmadığını ama atmanızı gerektirecek kadar da bayat olmadığını gösterir.
Ama yumurta dikey olarak kadehteki suyun yüzeyine yakın duruyorsa, bu yumurtanın bayat olduğu anlamına gelir.

Aslına bakılırsa yumurtanın bayat olduğunu kavramanın bir başka yolu daha var. Bayat yumurtayı kırdığınızda çevreyi direnilmesi efor bir koku kaplar. Böyle bir vaziyetle karşılaşırsanız da o yumurtayı harcamayı usunuzun ucundan dahi geçirmeden çöpe atın.

Bir cevap yazın