Yumurtada Bu Kiri Görürseniz

Yumurta, kapsadığı vitamin ve mineraller sayesinde anne sütünden sonra en bedelli besinlerin başında yer alır. Yumurtanın, yüksek protein ve düşük kalorili oluşu onu kahvaltılarımızın bırakılmazı yapıyor. Yumurtaların kimilerinde kan kirine denk gelmek muhtemel. Peki bu yumurtadaki kirler ne anlama geliyor? Beyazında kan kiri olan yumurta taze mi yoksa bayat mı? Yumurtada kan kiri varsa harcamalı miyiz?

Neredeyse her yemeğe girebilme özelliğiyle ülkemizde en çok harcanan yiyeceklerin başında gelen yumurta, anne sütünden sonra insanın gereksinimi olan bir hayli yiyecek öğesini içeriğinde bulundurur.

Kapsadığı A, D, E ve B grubu vitaminlerinin yanı sıra kutun sayesinde de muhtelif beden işlevlerinin yerine getirilmesinde ehemmiyetli rol oynayan ve çoğu zaman yumurta içerisinde görülen kan kirine aynı zamanda kabukta da tesadüfülebilmektedir.

TAVUĞUN KARACİĞERİYLE ALAKALI

Yumurtanın içeriği hakkında mevcut bilgiler ve uzmanların gözlemleri bu kan kirlerinin tavuğun karaciğeri ya da yumurtalığından gelen kan pıhtıları olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla yumurta henüz bayatlamamışsa ve tazeyse bu kan kirlerinin insana bir hasarı olmuyor.

Bu arada, görülen kan kirlerinin yumurtayı bir tam olarak ele aldığımızda %1 oranından fazla olmadığını görüyoruz.

NİYE KAN KİRİ VAR?

Kan kiri, yumurtanın bayat olduğu veya uygun biçimde döllenmediği anlamına gelmez, bunun nedeni ise yumurta sarısının yaradılışı sırasında tavuktaki bir kılcal damar meseleyidir. Bunun sebepleri farklı olabilir.

Kümesteki hayvanların beslenme biçimleri gibi etmenler vardır. Ancak bu gidişat kümesin sıhhatsiz olduğu anlamına da gelmemektedir. Kısacası, kan kirleri görünüş olarak güzel olmayabilir ama oldukça sıradandır.

Kan kirlerinin ticari yumurtalarda görülmesi az olur. Zira bu yumurtalar piyasada çıkmadan evvel özel bir usulle taranır ve meseleli olarak ayıklanır. Ancak seyrek te olsa gözden kaçanlarda bu kirler görülür.

Ticariler dışındaki yumurtalarda, çiftliklerde aldığınız mahsullerde görülmesi daha sık yaşanır.

Bir cevap yazın