Yumurtanın İçerisindeki O esrarengiz İp Gibi Şey Nedir

Bir Hayli bireyin merak ettiği ham yumurta içerisinde bulunan o ipliksi akışkanın ne olduğu senelerdir merak uyandıran bir bilgidir. Şimdi sizlere bu akışkanın ne olduğunu anlatacağım. Bakalım bir çok bireyin varsayım ettiğinde ürpereceği o şey mi çıkacak? Ufakken anneme mutfakta takviye etme isteği gelmişti.

Yumurta İçindeki Esrarengiz İpliğin Ne Olduğunu Bilmeye Hazır mısınız?

Annem de bana yumurtaları kırabileceğimi söylemişti. İşte o işe başladığımda yumurtanın içerisinden çıkan o ipliksi şey elime dokundu ve bir anda irkildim. Annemin bu ipliksi şey için yaptığı söyleme ise kanımı dondurmuştu. Ne başka bir deyişle ben daha gelişmemiş civciv olamamış bir varlığımı yiyordum. Seneler sonra bunu araştırmaya kalktığımda ise o ipçiğin gerçeğinde doğmamış bir civciv olmadığını öğrendim.

Yumurta Sarısının İki Tarafına Yapışmış Olan O İpliksi Şeyin Gerçeğinde;

Kalaza denilen bir yumurta çapası olduğunu bildim. Bu yumurta çapasının netlikle civcivlerle hiçbir alakası yoktur. Yalnızca yumurta içerisindeki yumurta sarısının parçalamaması başka bir deyişle bir tam halinde kalabilmesini sağlayan bir yapı olduğunu bildim. Kalazanın yumurta için yararı yalnızca yumurtanın sarısının ufalamadan bir arada kalması değildir. Ayrıca bu kalaza sayesinde yumurtanın ne kadar taze olduğunu da bilebilirsiniz. Şayet ki yumurtayı kırdığınızda yumurtanın sarısının çevresinde kalaza akışkanı bulunmaktaysa yumurtanız gayet taze demektir. Başka Bir Deyişle gönül rahatlığıyla yumurtanızı yiyebilirsiniz.

Ayrıca yumurtalarınız buzdolabında veya market raflarında beklediği sürece ihtiyarlamaktadır. Başka Bir Deyişle tazeliğini yitirerek bayatlamaktadır. Böylece yumurtanın sarısının çevresinde var olan kalaza akışkanı yok olmaya başlamaktadır. Şayet ki yumurtayı kırdığınızda kalaza akışkanını gözle göremiyorsanız bu yumurtayı yemenizi öneri etmem. Başka Bir Deyişle daha evvel gördüğünüzde usunuzda esrarengiz sual işaretleri oluşan ipliksi yapıyı göremediğinizde risk çanları sizin için çalmaya başlamaktadır. Bu bayat yumurtaları harcadığınızda zehirlenme, mide rahatsızlıkları, halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesi gibi rahatsızlıklarıyla karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı yumurtalarınız içindeki kalaza akışkanının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Başka Bir Deyişle düşüncemizin bütün tersine bu akışkan bizler için hasarlı değil gayet bereketli bir maddedir.

Bu vermiş olduğumuz bilgiler ışığında benim gibi senelerdir yumurta içindeki bu ipliksi yapıdan iğrenen herkesin içi serinlemiş olmalı sanırım. Sizde bu bilgiyi herkesle gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz.

“Yumurtanın İçerisindeki O esrarengiz İp Gibi Şey Nedir” üzerine 2 yorum.

  1. Bende göbek bağı tarzı bir şey olduğunu düşünüp onları birde ayıklamakla uğraşıyordum.teşekkürler verdiğiniz bilgi için

  2. Ben bir yerde civcinin beyazından beslenmesi için bağ olduğunu okumuştum göbek bağı gibi bizdeki ve hep ayıklarım yinede ayıklarım ben öyle olduğunu düşünüyorum.

Bir cevap yazın