Yumurtanın Sıhhatimize Yararları

Her Gün 1 Yumurta Yemek Hasarlı Mıdır?

Her gün kendimize sorup durduğumuz bu sırlı suali bugün arkamıza vazgeçeceğiz. Evvelki senelerde bir insanın bir haftada en fazla 3 adet yumurta harcaması gerektiğine inanılıyordu. Bunun nedeni ise yumurtanın kolesterolle olan ilişkisiydi. İnanışa göre fazla yumurta yemek sıhhatimize hasar verebilirdi. Bugün ise, yumurtanın bedenimize HİÇBİR hasar vermediği, meselelere yol açmadığı öğrenilen bir asıl. İşte nedenleri…

Yumurtanın Yararları Nelerdir?

Yumurta seneler boyu fazla yendiği takdirde insan sıhhatine hasarlı olabilecek gıdalar kategorisinde yer almaktaydı. İnsanlar, fazla yumurta tüketiminin kandaki kolesterol seviyesinde çoğalışa neden olduğunu söylüyordu.

Bütün bu iddalar çok geçmeden bilimsel araştırmalar ışığında çürütülmüştür. Yapılan araştırmalarda, yumurtanın kolesterol seviyesinde bir farklılığa neden olmadığı, aksine mantıklı ölçüde harcandığında sıhhatli bir hayat için lüzum dinlediğimiz yiyecek maddelerini bedenimize kazandırdığı ortaya koyulmuştur. 

Kandaki kolesterol seviyesini temel çoğaldıran şey donmuş yağlardır. Bu yağlar, bütün yağlı süt mahsullerinde, peynir, yoğurt, süt, sütyağı ve transyağlar olarak öğrenilen yağlarda bulunur. Bütün bunlar ise, pasta, kek, kurabiye ve genel olarak tam hamur işlerinde bulunur. Dikkat faktörüz gereken şey, bu yağların kutularının üzerinde “margarin ya da hidrojen ilave edilmiş nebatsal yağ” yazısıdır. 

Yumurta üzerine yapılan bir çok araştırmada günde bir ya da iki adet yumurta yemenin kalp damar hastalıklarına neden olmadığı, aksine kalp damar ve beyin sıhhatimiz için lüzumlu paketin isimli maddeyi bedenimize kazandırdığı ortaya çıkmıştır. Bu madde metabolizma hızımızı çoğaldırır ve homosistin seviyesini düşürerek sıhhatimize büyük bir bereket sağlar. Yüksek homosistin seviyesi, kalp damar hastalıkları ile ilişkilendirilmektedir. 

Bilimsel olarak ispatlanmış tam bu buluntulara karşın, hala yumurta yemenin sıhhatimize hasarlı olduğunu düşünen bireyler vardır. Bu bireyler yumurta yemenin insan sıhhatine tamamen hasarlı olduğunu düşünür ve yumurtayı günlük yiyecekleri arasına almayı reddederler.

Yumurta Bereketli Besin Deposudur

Bir yumurtanın içinde sadece 80 kalori vardır. İçinde protein, paketin, demir ve çinko bulunur. Bunların çoğu ise yumurtanın sarısındadır.

Yumurtanın içindeki proteinler oldukça faydalıdır. Bu proteinler, bedenimizin gerek dinlediği aminoasitlerleri bize kazandırırlar. Tek bir yumurta takribî olarak 6 gram protein kapsamaktadır. Bu proteinlerin en ehemmiyetli işlevlerinden bir tanesi de adale dokularının gelişimine katkı sağlamalarıdır. Bu proteinler, tam hücreler için lüzumludur ve bağışıklık sistemimizin ehemmiyetli birer parçasıdır. Kandaki maddeleri taşırlar ve bazı enzim, hormon ve asap taşıyıcılarının yapısında bulunurlar.

Yumurta sarısında lutein ve zeaksantin isimli Karotenoid ailesinden iki madde daha vardır.  Bu iki madde, ihtiyarlamaya bağlı büyüyen görme bozukluklarına, misalin sarı görme hastalığına karşı savaşırlar ve aynı zamanda antioksidandırlar.

Hamile ya da emziren bayanların yumurta harcaması çok ehemmiyetlidir. Yumurtanın içindeki paketin maddesi bebeğin anne karnındaki asap sistemi gelişimine takviyeci olur ve doğum yanılgılarının önüne geçer. 

Bütün bir yumurta yediğinizde 125 miligram paketin maddesi alırsınız. Hamile bir kadının hergün alması gereken paketin ölçüyü 425, emziren annelerde 550 miligramdır.

Yumurta buzdolabında takribî olarak 5 hafta tazeliğine gözetir. Besininiz yumurtanın taze olup olmadığını kavramak istiyorsanız yumurtayı su ile dolu bir kadehin içine koyun. Şayet su yüzeyine çıkarsa taze değil demektir. Bunu kavramanın bşaka bir yolu ise yumurtayı kırmaktır. Yumurta kırıldığında sarı kısım ortada kalıyorsa yumurta taze demektir.

Gördüğünüz gibi yumurta tüketimi hasarlı değil, bütün tersi sıhhatimize faydalıdır. Kolesterol seviyesini yükseltmez. Tesirleri bilimsel olarak ispatlanmıştır. Analistler, günde iki adet yumurta yiyebileceğinizi belirtmektedirler. 

Son derece yararlı ve zengin bir yiyecek ambarı olmasının yanı sıra yumurta lezzetli bir besindir. Yumurtayı bir çok değişik biçimde hazırlayabilir, damak tadınıza göre değişik şeyler elde edebilirsiniz. Her ne biçimde hazırlarsanız hazırlayın, yumurta lezzetlidir. Günlük besinleriniz arasına yumurtayı ilave etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın