Yumurtanın Sarısı Bu Şahıslara İyi Gelmiyor

Bu Özelliğe Sahip Bireylerin Asla Yumurtanın Sarısını Harcamaması Gerekiyor

Her Gün harcayanlar dikkat! O hastalığı tetikliyor..

Zengin bir protein kaynağı olan yumurta, hekimlerin sıhhatli bir hayat için beslenme tasarımıza dahil etmemizi istedikleri bir yiyecek cinsi. Ancak yumurtanın sarısı tabiatta en fazla kolesterol kapsayan yiyeceklerden biri..

Bu nedenle bazı sıhhat problemlerine sahipseniz yumurta tüketimini hudutlandırmanız gerekiyor aksi taktirde o hastalık tetikleniyor!

Dünya genelinde yapılan geniş kapsamlı araştırmalar kandaki kolesterol seviyeyi ile koroner kalp hastalıkları arasında bir ilişkinin olduğunu, kan kolesterolü yüksek olan bireylerin kolesterol seviyelerinin rehabilitasyon ile düşürülerek kalp hastalığı tehlikesinin eksildiğini kanıtlıyor…

Kalbinizi riske atmayın

Kandaki kolesterol seviyeyi ile kalp hastalıkları arasında ciddi bir ilişki var. Kan kolesterolü yükseldiğinde doğru orantılı olarak kalp hastalıklarının görülme sıklığı da çoğalıyor. Kolesterol oranı yüksek gıdalar harcamak damar sertliğine neden olan aterosklerozaya yol açıyor.

Yumurta tüketiminde ölçü bu surattan ehemmiyetli. Şayet kolesterol bedelleriniz sıradan değilse hekiminizden bunun için bir perhiz listesi alabilirsiniz.

Kolesterol seviyesine ne derecede yansıdığı ehemmiyetli

Araştırmalar alınan her 100 mg kolesterolün toplam kolesterolü 2-3 mg artırdığını ve bu çoğalışın da yüzde 70 kadarının LDL dediğimiz kolesterolü yükselttiğini gösteriyor.

Kolay bir hesap yapmak gerekirse;

Bir yumurtanın vasati 220 mg kolesterol kapsadığını kabul ettiğimizde, bir yumurtanın sarısını yemekle kolesterolün 4-6 mg, LDL kolesterolün ise 3-5 mg kadar çoğalacağını söyleyebiliriz.

İyi ve kötü kolesterolü yükseltir

Yumurta harcadığımızda hem kolesterol hem de LDL kolesterol seviyeleri yükselmektedir. Dikkat faktörüz gereken ehemmiyetli nokta ise; Akdeniz ve vejetaryen tipi beslenmeye yumurta ilave edilmesi gidişatında kolesterol seviyesinin çok ciddi biçimde yükselmesidir.

Bir cevap yazın