Yumurtayı Kartonundan Çıkarıp Buzdolabına Koyanlar, Yanlış Yapıyorlar

Çoğu birey yumurta aldığı zaman konuta gelince yumurtanın kartonunu atar ve buzdolabına yerleştirir. Peki bu yaptığımız doğru mu? Yumurta kartonu yalnızca yumurtanın kırılmaması için mi var? Yoksa öğrenmediğimiz başka bir işlevi mi var? İşte yanıtı…

YUMURTALARI KARTONUNDAN ÇIKARIRSAK…

Karton yumurtaları gözetir. Ancak kartonun bir başka işlevi var. Buzdolabında bulunan besinlerin kokularının yumurtaya gözeneklerden geçmesini önlüyor. Ayrıca pişmemiş yumurta kabuklarında muhtelif bakteriler bulunuyor. Yumurtaları kartonundan çıkarırsak, buzdolabında temas ettiği değişik besinlere bu bakterileri geçirebilir.

SON KULLANMA TARİHLERİ…

Ancak yumurta piştikten sonra kabuğundaki ve kendisindeki bakteri tehlikeyi ortadan kalkar. Ayrıca paketlerin üzerinde son kullanma tarihleri bulunduğu için yumurtayı ne zaman aldığınızı ve ne zamana kadar harcamanız gerektiğini sıçramamış olursunuz.

YUMURTANIN TAZE Mİ BAYAT MI OLDUĞUNU NASIL ANLAŞILIR?

Büyükçe ve su dolu bir kadehe konulan yumurta suya batıp yatay duruyorsa taze, yarı yatay durursa 8-10 günlük, suyun yüzeyine çıkıyorsa bayat demektir.

BAYAT YUMURTA KIRILDIĞINDA…

Ayrıca yumurtayı kırınca da taze olup olmadığı anlaşılır. Taze yumurta kırıldığında sarısı bölmez, bombeli bir biçimde kalır, rengi parlak sarıdır ve yumurtanın akı sarısından basit ufalamaz. Bayat yumurta kırıldığında ise sarısı yassılaşır ya da parçalar, akının sıvılığı eksilmiştir, su gibidir.

Bir cevap yazın