Yumurtayı Sakın Deviremeyin Zira

Buzdolabı kumpasında uyulması gereken kaideler hakkında ehemmiyetli bilgiler veren Beslenme ve Perhiz Uzmanı Dyt. Aslıhan Altuntaş, “Yumurtada yapılan en büyük yanlışlık yıkanarak buzdolabına konmasıdır. Yumurta nemlendirilerek buzdolabı gibi nemli bir civara konulduğunda kabuğundaki salmonella ismi verilen bazı bakteriler kabuklardan içeri doğru daha fazla nüfuz edebilir” söylemesinde bulundu

Genellikle haftalık olarak yapılan mutfak alışverişlerinde alınan mahsullerin bir hayliyi buzdolabında muhafaza ediliyor. Dolayısıyla hem israfı önlemek, hem yiyecek bedellerini gözetmek hem de sıhhat açısından buzdolabı, yaşamımızda çok ehemmiyetli bir yer yakalıyor. Pakliğinden yerleştirme kumpasına kadar dikkat edilmesi gereken bir hayli kaide bulunuyor.

YUMURTALARI SAKIN DEVİREMEYİN!

Yumurta potansiyel tehlikeli denilen protein açısından en zengin ve bozulmaya en eğilimli gıdalardan bir tanesidir. Yumurtada yapılan en büyük yanlışlık yıkanarak buzdolabına konmasıdır.

Yumurta nemlendirilerek buzdolabı gibi nemli bir civara konulduğunda kabuğundaki salmonella ismi verilen bazı bakteriler kabuklardan içeri doğru daha fazla nüfuz edebilir ve su etkinliği çoğaldığı için çok daha fazla üreyebilirler. Bu sebeple yumurta yıkanmadan kendi paketinde ya da buzdolabı yumurtalığında saklanmalı ya da kuru bir bezle silinmelidir.

EN BÜYÜK YANILGI MEYVE VE SEBZELERİ MARKET POŞETLERİYLE GİZLEMEK

En alt rafta ise meyve sebze kısmı olmalıdır. Ancak meyve sebzeler pazar ya da market poşetleriyle buzdolabında yakalanmamalıdır. Yapılan en büyük kusurlardan biri budur. Yiyecekler kesinlikle kutularından çıkarılmış olmalıdır. Şayet ıslaksa kesinlikle kurutularak buzdolabına konulmalıdır.

Bu sebeple en pratiği hazırlık safhasında da basitlik sağlayacağı için yıkayıp kurutarak dolaba yerleştirmektir. İstenirse kese kağıtlarında saklanabileceği gibi istenirse plastik olmayan, muhafaza için özel üretilmiş gizleme kaplarına da konulabilir.

DONDURURKEN BU MÜDDETLERE DİKKAT!

Dondurucuda temel ehemmiyetli olan bekleme zamanlarıdır. Yiyecekler dondurulduğunda içeriğindeki bakteriler de dondurulmuş olur. Başka Bir Deyişle can vermezler. Çözdürme operasyonu başladığı andan itibaren de o bakteriler tekerrür etkinleşmeye başlar. Bu sebeple yiyeceklerin dondurucuda ne kadar kaldığı çok ehemmiyetlidir. Zira yiyeceklerin yapısı ve dokusu değişmeye başlar.

Rastgele bir operasyona natürel yakalanmayan ham sebzeler dondurucuda 1 seneye kadar durabilirken pişirilerek saklanacak sebzeler en fazla 2-3 ay saklanmalıdır. Çözündürdükten sonra ise hemen harcamak gerekir. Balık 2-3 ay, ham et ya da ham etten yapılmış kıyma 9-12 ay arasında kalabilmektedir. Pişmiş kırmızı et harekât gördüğü için 2-3 ay kalmalıdır. Tavuk ve hindi eti ise ham halinde olsalar dahi en fazla 3 ay kadar dondurucuda saklanmalıdır.

Bir cevap yazın