Suratınıza Hasar Veren 10 Yaygın Cilt Bakımı

Kadın mecmualarındaki bakım kürleri ve usulleri neden devamlı aynıdır merak ettiniz mi? Sandığınız gibi editörlerin üşengeçliğinden değil! Gerçeğinde oldukça kolay ve kullanışlı usuller ile sıhhatli bir surat bakımı yapabilirsiniz ve bu usuller senelerdir öğrenilen biçimlerde uygulanıyor. Pahalı mahsuller ve yeni keşfedildiği söylenen usullere para yatırmaktan ve netice alamamaktan bıktıysanız, bildiğiniz her şeyi unutup esastan başlamaya ne dersiniz?

Bilge Cafe olarak bizler, sizin için en esas surat bakım kürleri ve kullanılış usullerini derledik ve en yaygın yapılan kusurları da ilave etmeyi unutmadık. Buna ek olarak da en sonda ilave ettiğimiz bonus içeriğimiz sayesinde muz kabuğunun hiç öğrenmediğiniz bereketlerini öğreneceksiniz.

Bakım mahsullerinizi çok sık değiştiriyorsunuz

Yeni bir krem gördüğünüzde almaya sabretmek güç öğreniyoruz. Mecmuaların ve şanlıların methede methede tamamlayamadığı serumlar, kremler ve kozmetik mağazalarının yaptığı deli indirimler bizleri bu tuzağa sürüklüyor. Yeniden de, siz elinizden gelenin en iyisini yapmaya çabalayın ve kullandığınız mahsullere sadık kalarak yeni mahsuller satın almayın.

Belki de, daha önceki mahsulü uzun zamandır kullandığınız için cildinizin alıştığını ve artık daha öncekisi kadar iyi gelmediğini düşünüyorsunuz ve bu nedenle yeni mahsulleri satın alıyorsunuz. Söylemek isteriz ki, ne yazık ki bu mücadeleniz boşa sarf edilmiş bir efordan başka bir şey değil. Cildiniz kullandığınız mahsullere alışmaz ve yeni aldığınız mahsul işini gayet doğru yaparken değiştirmeniz demek cildinizi yormanız, hatta bazı vaziyetlerde alerjik tepkinlere neden olarak vaziyetin daha da makûslaşmasına neden olmanız demektir.

Her gün suratınızı temizliyorsunuz

Cildimiz dışarıdan rastgele bir takviyeye gereksinim dinlemeden kendini gayet hoş yenileyebilir. Ama tabi ki surat arınıcı mahsuller bu süreci süratlendirir ve suratınızın daha pak kalmasını sağlar. Ancak her gün bu mahsulleri kullanmanız cildinizdeki gözetici yağ katmanını da arınmanıza neden olur.

Özellikle sert surat arınma fırçaları veya peeling mahsulleri her gün kullanıldığında yarardan çok hasar veriyor. Yapabileceğiniz en hoş surat pakliği kimyevi peelingdir. Merak etmeyin hoşluk salonlarındaki pahalı mahsullerden bahsetmiyoruz. Konutunuzda bulunan bir ekip mahsullerle basitlikle ölü teni cildinizden arındırabilirsiniz.

Makyajınızı muntazam bir biçimde çıkarmıyorsunuz.

Akşamları surat devireme rutinini basitleştirmek için muhtemelen suratınızı tek bir mahsul kullanarak yıkamayı ve su ile durulamayı seçiyorsunuz. Ne yazık ki, bunu yaparak birkaç dakika kazanmakla beraber suratınızda bir sürü makyaj malzemesi harabesi kalmasına neden oluyorsunuz. Suratınızda kalan makyaj enkazları daha sonra gözeneklerinizin tıkanmasına ve cildinizin ekstra yağlanmasına neden oluyor.

Bu nedenle, suratınızı paklerken misel suyu kullanmanız bereketinize olacaktır. Arınıcı yağlar ve paklik kürleri de işe verim. Sırf paranızı almak için piyasaya sürülen ve cildinizin bereketine olan mahsuller arasındaki farkı kavramalı ve ona göre mahsuller satın almalısınız.

Aynı yastık kılıfını 2 hafta kullanıyorsunuz.

Suratınızı hoşça arınsanız dahi, her gece aynı yastığa baş koyuyorsanız yaptığınız pakliğin çok da bir işe yaramadığını söylememiz gerekiyor. Yastık kılıfları toz ve ölü ten parçalarını toplar. Bir de evcil hayvanınız var ise daha ciddi bir gidişatla karşı karşıyasınız demektir. 2 – 3 gün aynı yastık kılıfını kullandıktan sonra, artık yastık kılıfınız suratınızda kir oluşturabilecek ve iltihaplı sivilcelere neden olabilecek bakterilere ev sahipliği yapmaya başlamış olur.

Şayet suratınızın pislenmesini ve sivilcelerinizin çoğalmasını istemiyorsanız, 2 günde bir yastık kılıfınızı değiştirin. Ayrıca sahip olduğunuz yastık kılıflarını ipek olanlarla değiştirmeniz daha iyi olacaktır. Bu sayede hem bakteriler daha az barınabilecek hem de erken yaşta buruşukluklara sahip olmayacaksınız.

Losyon kullanmıyorsunuz

Losyonlar cildinizin pH balansını kumpaslar. Islatıcı kremlerle birlikte kullandığınızda tesiri çok daha iyi olur. Özellikle kimyevi peelingden sonra bir losyon ile cildinizi arınmanız gereklidir.

Gerekli kozmetik mahsullerini kullanarak kuruluk, kaşıntı ve döküntülerden basitlikle kurtulabilirsiniz. Dikkat faktörüz gereken gidişat, kullandığınız mahsulün içki kapsamamasıdır. Aksi halde gidişat tersine döner.

Suratınızın parlamasını önlemek için pudra kullanıyorsunuz.

Yüzünüz azıcık yağlı bir yapıya sahipse parlar ve hiçbir mahsul bu parlamayı bütün olarak yok etmez. Özellikle yaz aylarında bu parlamayı önlemek için pudra kullanırız. Ne yazık ki, bu çözüm de uzun süreli değildir ve gözeneklerinizi tıkayacaktır.

Cildinizin parlamasını gizlemek yerine, bu yağ katmanını cildinizden temizletecek mahsuller kullanabilirsiniz. Uzun süreli tesir sağlamasalar da hiç değilse gözenekleriniz tıkanmayacak ve gereksinim halinde tekerrür kullanabileceksiniz.

Makyaj yapmadan evvel kaşlarınızı alıyorsunuz.

Aynaya baktığınızda dudağınızın üst kısmında veya kaş bölgenizde ekstra tüylenme fark ederseniz, akşama kadar oldukları gibi vazgeçin. Çok dikkat çekici olmadıkları sürece birinin fark etmesi oldukça güçtür. Seçeneği düşünecek olursak, tüylerin alındığı bölgenin kırmızılığı veya şişliği herkese görünür olacaktır. İstediğiniz kadar kapatıcı mahsul kullanın sırıtacaktır. Bu nedenle nasihatimize uyarsanız daha çok bereketini göreceksiniz.

Şayet kaşlarınızı düzenlemeye karar verirseniz, makyaj veya krem uygulamadan evvel bölgenin hafiflemesi için 2 saat kadar beklemeniz gerekir. Aksi halde gözenekleriniz tıkanacak ve ilerleyen haftalarda daha büyük meselelere yol açacaktır.

Duş almadan evvel suratınızı yıkıyorsunuz.

Tabi ki istediğiniz zaman suratınızı yıkayabilirsiniz ancak doğru zaman duştan evvel değil sonra olmalıdır. Saç bakım mahsulleri genellikle silikon, paraben ve öbür kimyeviler gibi surat için hasarlı bir hayli kimyevi kapsarlar. Ne yazık ki saç için yumuşatıcı ve besleyici olan mahsuller iş suratınıza geldiğinde aynı verimi sağlamaz.

Hatta tersine, cilde uzun müddet nüfuz etmeleri hakinde kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplı sivilcelere neden olabilir. Bu nedenle duş aldıktan sonra suratınızda kalmış olma olasılığı olan saç bakım mahsullerini arınmak için suratınızı, surat için üretilen losyonlar ile yıkamanızı öneriyoruz.

Uyumadan evvel cilt bakım mahsullerini kullanmıyorsunuz

Tam gün makyajlı bir biçimde gezdikten sonra, suratınızda rastgele bir şey olsun istemezsiniz. Ancak, şayet uyumadan evvel gece kremi, maske veya serum olarak öğrenilen mahsullerden birini suratınıza uygulayarak yatarsanız tam gün makyaj, toz, güneş nedeniyle eskiyen cildinizin iyileşmesine destekçi olmuş olursunuz.

Bulutlu günlerde güneş gözetici mahsuller kullanmıyorsunuz.

Öyle görünüyor ki, sıhhatli ve genç kalmak isteyen herkes güneşin hasarlı tesirlerinden korunmaya itina gösteriyor. Bir Hayli insan güneşlenmeseler dahi yaz günleri güneş gözeticilerini sürmeyi ilgisizlik etmezken, bulutlu havalarda bu alışkanlıklarından bıraktıklarını görüyoruz.

Ne yazık ki, hasarlı ultraviyole ışınlar her zaman cildimize nüfuz ediyor ve havanın bulutlu veya soğuk olması bunu yasaklayıcı bir faktör değil. İskandinavya ülkeleri veya Birleşik Kraliyet gibi devamlı bulutlu havalara sahip olan ülkelerde dahi insanlar ultraviyole ışınlardan hasar görüyor. Bu surattan tüm sene güneş gözetici kullanmak gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Ancak yüksek etmenli özel mahsullere lüzumunuz yok. Oldukça sıradan 30 etkeni geçmeyen ıslatıcılı güneş kremleri işinizi görecektir.

Bonus: Muz kabuğu kullanarak cildinizi daha da güzelleştirebileceğinizi öğreniyor muydunuz?

Bazen çok uzakta aradığımız çözümler burnumuzun dibinde olabiliyor. Aynı muz kabuğu gibi. Size sağladığı verimleri sıralamak gerekirse:

  • Göz çevresi kabarıklığı muz kabuğunun iç kısmını ayırıp göz çevrelerinize koyarsanız, şişliklerin kaybolduğunu görürsünüz.
  • Buruşukluk karşıtı muz kabuğunu buruşuk olan bölgeye sürün ve yarım saat sonra durulayın
  • Sivilce karşıtı meseleli bölgeyi günde 3 kere muz kabuğuyla ovun ve durulayın
  • Diş beyazlatma günde 1 – 2 kere dişlerinizi muz kabuğuyla ovun ve durulayın

Siz bu kusurlardan hangilerini daha sık yapıyorsunuz? Alışkanlıklarınızı değiştirebilecek misiniz? Yorumlarda bize düşüncelerinizden bahsedin!

Bir cevap yazın