Zahter Nedir? Kahvaltılık Zahterin Yararları

Çok Faydalı bir baharat olan ZAHTER ile lezzetli kahvaltılıklar ve zahter çayı hazırlayarak harcayabilirsiniz…

ZAHTER NEDİR?
Organik Günler – Zahter Osmanlı kültüründen günümüze dek gelen genellikle kahvaltılarda ve çay üretiminde kullanılan bir nebattır. Güzel bir kokusu, hoş bir rengi ve tadı olan zahter otu bunların yanı sıra bir çok hastalığa da şifa kaynağı olmaktadır.

? ZAHTER HAKKINDA BİLGİ: Zahter kendiliğinden yetişen yabani bir nebattır. Çoğunlukla çimenlik tarla kenarlarında, meralarda karınca yuvalarının üzerinde ve orman kıyılarında karşımıza çıkar. Zahter nebatı güneşi ve sıcağı hoşlanır bu nedenle toprağın sıcak olduğu kayalık ve dağlık alanlarda süratle dağılır. Haziran ve Ağustos aylarında olgunlaşan zahter nebatı sapları ile beraber bir araya gelinerek kurutulur ve bu biçimde kullanıma hazır hale getirilir. Ülkemizde genellikle Hatay ve Gaziantep yörelerinde yaygın olarak tüketilir.

Zahter Yararları Nelerdir?
* Zahterin yaraları iyileştirici özelliği vardır.

* Böbrek hastalıklarına karşı şifa sağlar.

* Asapları kuvvetlendirir.

* Hazmı basitleştirir, Bağırsak hastalıklarına karşı şifa sağlar.

* Mesane sızılarını rehabilitasyon eder. İdrar söktürür.

* İştah açıcıdır. Mikropları öldürür.

* Zahter mantara karşı fayda sağlar.

* Kalp çarpıntılarını giderir.


Zahter genellikle kahvaltılarda muhtelif baharatlar ile karıştırılarak ve çay olarak tüketilir.

Zahter Çayı Nasıl Yapılır?
Zahter ile Çay Yapılışı: 1 Fincan kaynamış sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı zahter ilave edilir ve demlenmeye vazgeçilir. Çok uzun müddet demlenmesine gerek yoktur hemen süzebilirsiniz. Dilerseniz bir çay süzgecinin içine zahter tanelerini koyup kadehin üzerine koyun ve sıcak suyu üzerinden akıtarak kadehe koyun. Limon veya şeker ile zahter çayını tatlandırabilirsiniz. Çok uzun müddet demlendiğinde içerisinde ki bereketli yağlar uçarak zahterin bereketini azaltmaktadır.

Kahvaltılık Zahter Nasıl Hazırlanır?
KAHVALTIDA ZAHTER: Kahvaltılık zahterin içerisine kavrulmuş nohut, leblebi, menengiç, kavun ve karpuz çekirdeği, rezene, küzbara, buğday, kimyon, sumak, susam, biber ve tuz baharatları ilave edilir. İçeriği oldukça zengin olan kahvaltılık zahterin lezzeti de bir o kadar zengindir. Dilerseniz bu malzemelerden istediğinizi ilave edebilir, dilerseniz de zahteri hiç bir şey karıştırmadan direk olarak kahvaltılarda harcayabilirsiniz. Hazırlanılan bu toz karışım kahvaltılarda zeytinyağı ile beraber enfes bir lezzet ortaya çıkarır. Bir kaseye kahvaltılık toz zahter bir kasenin içerisine ise zeytinyağı konulur. Ekmek ilk olarak zeytinyağına daldırılır ardından zahtere daldırılarak yenilir.

Dipnot: Zahter nebatını gebelerin ve guatr problemi olanların kullanması nasihat edilmez. Böyle vaziyetlerde zahter otunun hekim izninde kullanılmasını öneririz.

Bir cevap yazın