Zencefilin Bayanlar İçin Unutamayacağınız Bereketleri

Zencefil, pek çok kültürde ananesel olarak iyileştirici özellikleri sebebiyle kullanılan çok verimli bir kök gıdadır. Zencefilin verimli özellikleri, bayanların sıhhati açısından oldukça önemlidir.

Soğuk ayakları ısıtmak, menopoz esnasında libidoyu artırmak, gebelik vaktince mide bulantısını önlemek veya metabolizmayı süratlendirmek bu özelliklere misal olarak gösterilebilir.

Aşağıda, zencefilin bayanlar açısından ne gibi bereketleri olduğundan bahsedeceğiz. Ayrıca zencefili harcayabileceğiniz değişik yolları ve hem lezzetli hem orijinal bazı tanımları anlatacağız.

Zencefilin Verimli Özellikleri

Doğuda yüzyıllardır kullanılan zencefil zingiber officinale oldukça farklı bir tada sahiptir. Hem tatlı hem acı hem de serinleticidir. Zencefilin verimli özellikleri köksapında yoğunlaşır.

Zencefili kumpaslı bir biçimde harcamak alttaki bereketleri sağlar:

Natürel bir sızı kesicidir

Zencefil, artrit, artroz, fibromiyalji veya kronik bitkinlik gibi irinli veya sızılı hastalıkları natürel bir biçimde rehabilitasyon etmek için önerilir.

Sindirimi iyileştirir

Zayıf sindirim, kabarıklık, gastrit, mide ülseri, ishal gibi vaziyetleri rehabilitasyon etmeye dayanakçı olur. Aynı zamanda içki harcarken veya ilaç kullanırken mide gözeticisi misyonunu da görür.

Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir

Boğaz enfeksiyonlarını rehabilitasyon etmenize dayanakçı olur. Özellikle ses kısılması vaziyetinde profesyonel şarkıcılar için önerilir.

Bulantı ve kusmayı önler

Özellikle annede veya fetüste bir yan tesire neden olmadığı için gebeliğin ilk aylarında harcanması önerilir. Aynı zamanda kanser rehabilitasyonunda, kemoterapi vaktince müthiş bir dayanaktır. Deniz yakalamasını önlemeye de dayanakçı olur.

Isıtma eforuna sahiptir

Zencefil içen veya harici olarak kullanan şahıs süratle ısınabilir. Genellikle kış mevsiminde çok üşüyen insanların harcaması önerilir. Yılın sıcak yarıyıllarında terlemeyi artıracağını göz önünde bulundurun.

Metabolizmayı hızlandırır

Isıtıcı özelliği aynı zamanda metabolizmanın süratini artırır. Kilo vermek açısından da oldukça faydalıdır.

Libidoyu artırır

Natürel bir afrodizyaktır. Zencefili, toz tarçın ve balla karıştırmanızı ve bu karışımı günde bir çorba kaşığı harcamanızı öneririz.

Kan dolaşımını artırır

Kalp ve damar hastalıklarını önlemeye dayanakçı olur. Kan dolaşımını iyileştirir. Ancak ilaç kullanıyorsanız, zencefilin ilacın bereketlerini yasaklama olasılığı vardır. Bu surattan kesinlikle hekiminize danışmanızı öneriyoruz.

Nasıl Harcanmalı?

Zencefili pek çok biçimde harcayabilirsiniz:

Ham kök: Bu halini rendeleyebilir ve her türlü tanıma katabilirsiniz.

Toz: Zencefili harcarken dozajını rahat bir biçimde harcamak istiyorsanız toz halinde olan versiyonunu kullanmanız daha iyi olabilir.

Kristalize: Kristalize edilmiş zencefil artık nebatsal mahsuller satan dükkanlardan basitçe temin edilebiliyor. Ancak yüksek şeker içeriğine sahip olduğunu unutmayın.

Çay: Sıcak bir demli çay özellikle soğuğa karşı duyarlı olan bireyler için ideal olabilir.

Meyve suyu: Taze zencefil suyu, fazlaya kaçmadan elma, ananas, havuç sularına ilave edilebilir. Onlara orijinal bir tat katacaktır.

Uçucu yağ: Zencefili, uçucu yağ haline getirilmiş biçimde temin edebilirseniz masajlarda kullanabilirsiniz. Ayrıca soğuk ayakları ısıtmak için de kullanabilirsiniz. Günlük ıslatıcınızla karıştırıp ayaklarınıza iyice masaj yapabilirsiniz. Kısa müddette yarattığı yüksek ısının farkına varacaksınız.

Orjinal Tarifler

Zencefili yukarıyada bahsedilen versiyonlarından rastgele birini istediğiniz bir tanıma katabilirsiniz. Pastalara, tatlılara, kurabiyelere veya keklere güzel ve serinletici bir tat katacaktır.

Zencefili ayrıca tarçın, anason ve zerdeçalla beraber sütle veya nebatsal bir meşrubatla beraber kaynatabilirsiniz. Böylece bedeninizi ısıtacak çok lezzetli bir karışım elde edebilirsiniz.

Japon mutfağında, suşi ile beraber zencefil turşusu sunulur. Bu turşu turuncu renkli bir yaprağa eş ve oldukça değişik bir tadı vardır. Japonlar bunu ham balık yedikten sonra damaklarını arınmak için kullanırlar.

Son olarak, kristalize edilmiş zencefil hem tatlı, hem de tuzlu tasvirlere renk katmak için kullanılabilir. Ayrıca isterseniz sıcak çikolataya katabilirsiniz. Buzdolabında soğutacağınız lezzetli tatlıların içine katabilirsiniz.

Bir cevap yazın