Zerdeçallı Kombinasyonda Hayat Var

Amerikalı şöhretli hekim Carolyn Anderson, kanser üzerine yürüttüğü çalışmalar süresince Hindistan’ın doğusunda yaşayanların çok daha az kansere tutulduğunu fark etti.

Bunun üzerine analizlerini sürdürdükçe Hindistan’da sıkça harcanan zerdeçalın mucizesini keşfetti.

Anderson, hemen hemen her evde bulunan 3 maddenin karışımıyla kanserden korunulabileceğini iddia ediyor. Bu fantastik karışım, zerdeçal, zeytinyağı ve çekilmiş karabiber.

Bu karışımdaki en ehemmiyetli madde zerdeçal. Zerdeçalın, sütun, prostat, beyin ve göğüs kanseri başta olmak üzere bir çok kanser cinsini önlediği bilimsel olarak da kanıtlandı.

Yapılan araştırmalar karabiberin, zerdeçalın tesirini %200 oranında artırdığı da belirlendi.

BU TASVİRİ ANEKDOT EDİN

Çeyrek çay kaşığı zerdeçal, yarım çay kaşığı zeytinyağı, çeyrek çay kaşığından az taze çekilmiş karabiber. Bu üç maddeyi bir fincanda karıştırın.

Karışımı sade ya da salatalarınıza, çorbalarınıza, yemeklerinize katarak harcayabilirsiniz. Şayet, pişmiş yemeğe koyacaksanız, yemeğin sonuna ilave edin. Bu karışımı günde en az 3 kere tüketmelisiniz.

Dr. Anderson, bu karışımın kanseri önlediği gibi, kötü mizaçlı kanser hücrelerini de yok ettiğini belirtti. Kemoterapiye dahi yanıt vermeyen urlar üzerinde zerdeçalın sıhhate pozitif tesirler yapabildiğini de kanıtladı.

BU MADDELER EHEMMİYETLİ

1. LAHANA TURŞUSU YİYİN: Fermentasyon sürecinde kanser savaşçısı bileşenler ortaya çıkıyor.

2. HAŞLANMIŞ BROKOLİ YİYİN: Haşlayın zira araştırmaya göre brokoliyi mikrodalgaya koymak, kanserden gözeten bileşenlerin yüzde 97’sini yok ediyor.

3. KALSİYUM VE D VİTAMİNİ ALIN: Amerika Birleşik Devletleri’deki Dartmouth Tıp Mektebi’nun araştırmasına göre bu bileşim, sütun kanserine yol açan sütun poliplerini azaltıyor.

4. HER ŞEYE SARIMSAK KOYUN: Sarımsaktaki sülfür bileşikleri, bağışıklık sisteminin kansere karşı natürel korunmasını harekete geçiriyor.

5. HER SABAH AZICIK KAVUN YİYİN: Kavundaki karotenoidler akciğer kanseri tehlikesini azaltıyor.

6. ENGİNAR YEMEYE ALIŞIN: Enginardaki antioksidanlar cilt kanserini önlüyor.

7. BOL SU İÇİN: Her gün sekiz kadeh su içen erkeklerde mesane, bayanlarda sütun kanseri tehlikeyi yarı yarıya azalıyor.

8. KUMPASLI BALIK HARCAYIN: Haftada en az dört kere balık yiyenlerde kan kanseri tehlikeyi üçte bir oranında azalıyor.

9. GÜNEŞ KREMİ KULLANIN: Yarım çay kadehi kadar güneş kremi UV ışınlarından korunmak için yeterli miktar.

10. KİVİ YİYİN: C ve E vitamini, kapsayan kivi bedelli bir antioksidan..

Bir cevap yazın