Zeytinin kahvesi de üretildi

Zeytinin kahvesi üretildi. Zeytinler fermente olmadan, içeriğindeki bereketli maddeler korunarak işleniyor. Az ölçüde ısı ile natürel yollardan zeytin kahvesi elde ediliyor

Zeytin ve zeytinyağının ehemmiyetli merkezlerinden Balıkesir’in Edremit ilçesinde heyeti bir Ar-Ge şirketi, zeytin kahvesi üretti.

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın, her fırsatta yararlarından bahsettiği zeytinin şimdi de kahvesi üretildi.

Edremit’te 15 yıldır zeytin ve muhtelif nebat özlerini işleyerek ilaç çiğ maddesi elde eden bir Ar-Ge şirketi, ürettiği zeytin kahvesini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Ar-Ge işletmesinin sahibi Faruk Durukan, tertip ettiği basın buluşmasında, zeytinleri fermente olmadan, içeriğindeki bereketli maddeleri gözeterek işlediklerini, az ölçüde ısı ile natürel yollardan zeytin kahvesi elde ettiklerine söyledi.

“ZEYTİN MEYVESİ KAHVESİ DÜNYADA BİR İLK”

Zeytin kahvesinin şifa kaynağı olduğunu dile getiren Durukan, “Zeytin meyvesi kahvesi dünyada bir ilktir. Hoş da bir tadı vardır ama tadından çok şifa içeriklidir.

Zeytin meyveleri bir araya geldikten sonra fabrikamıza geliyor ve burada çekirdekleri ve kabukları dağılıyor. Geriye kalan zeytin meyvesi düşük ısıda kurutuluyor ve pudra haline dönüştürülüyor. Bunu zeytin kahvesi olarak değerlendirebiliyoruz” diye konuştu.

Piyasaya sürmek için tescil sürecinin bitirilmesini bekleyen Durukan, “Mahsulümüzün tescil müracaatlarını da yaptık. Piyasa satış maliyetimiz henüz belirli değildir.

Şimdiden çok fazla arz var. Sınamak isteyenlere her zaman kapımız sarihtir.” ifadelerini kullandı. Bu arada, zeytin kahvesi, Türk kahvesinin yapılışı ile aynı biçimde pişirilerek harcanıyor.

Bir cevap yazın