Zeytinyağı bardak bardak içilmeli mi?

Prof. Dr. Canan Karatay’ın sık sık “Su gibi zeytinyağı için” teklifine rağmen, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu ihtarda bulundu: Zeytinyağı bardak bardak içilmez!

Zeytinin ve zeytinyağının bereketlerini her fırsatta dile getiren Prof. Dr. Canan Karatay geçtiğimiz günlerde teklifini tekrarlayarak “Zeytinyağını kesinlikle harcamanız gerekiyor. Zira zeytinyağı demek sıhhat demektir. Günde en az 30 zeytin tanesi harcamanız gerek.” biçiminde bir konuşma yaptı. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu de zeytinyağının bereketini vurguladı ancak bardak bardak içilmemesi mevzusunda ihtarlarda bulundu.

SIHHATLİ VE BESLEYİCİ AMA…

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, “Zeytinin yüzde 60-75 i su, yüzde 10-25 i yağdır. Ayrıca içinde E vitamini, protein, lif, şeker, polifenoller, organik asitler ve tuzlar da bulunur. Başka Bir Deyişle tek başına tüm yiyecek öğelerini barındırır. Bu yanıyla çok sıhhatli ve besleyici bir yiyecektir” dedi.

Zeytinyağının kalorisine dikkat sürükleyen Dr. Karagözoğlu, “Günlük kalori lüzumu şahsın boyuna, kilosuna, hareketliliğine göre değişir. Vasati orta yaşta bir yetişkinin 2000-2500 kalori lüzumu vardır. 1 su kadehi zeytinyağı takribî 2 bin 100 kaloriye sahiptir. Başka Bir Deyişle bardak bardak zeytinyağı içilmez. İçilirse obezite kaçınılmaz olabilir. Ege Bölgesi’ndeki obezite oranının yüzde 28 olduğunu düşünürsek bu ihtar yanlış olmaz. Başka Bir Deyişle dozu fazla olursa su dahi zehir olur” ifadelerini kullandı.

ZEYTİNYAĞI HANGİ VAZİYETLERDE DİKKATLİ HARCANMALI?

Zeytinyağının tansiyon düşürücü tesirinin olduğunu da ifade eden Dr. Karagözoğlu, “Bu sebeple ishal, kusma, fazla terleme, yüksek ateş gibi tansiyonun düşebildiği vaziyetlerde zeytinyağı kullanımına dikkat etmek gerekir. Günlük kalori lüzumunun üçte birinin yağlardan temin edilmesi idealdir. Bu yağların da üçte biri zeytinyağı gibi sıhhatli yağlardan alınmalıdır. Vasati bir hesapla günde 5 yemek kaşığı zeytinyağı harcanması yeterli bereketleri sağlar. Her şeyin fazlası hasardır. Tek istikametli beslenmeler beklenmedik hastalıklara neden olabilir. Kanserden ülsere, cilt hoşluğundan saç dökülmesine kadar vücudumuzun her köşesine saymakla bitmeyen yararı olan zeytinyağını şahıs başı ayda en az 1 litre harcamak gerekir. Bu besinden burnunuzun dibindeyken yoksun kalmamak gerekir” diye konuştu.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu son olarak, “Şimdi bir sıhhat marketine girdiğinizi hayal edin. Aylık alışveriş için market otomobilini alın. Başlayın alışverişe. İçine kanserden gözetici koyun. Kalp kriz gözeticisi, anti aging-gençlik meşrubatı, vitaminler, saç bakım seti, kabızlık yardımları, ülser gözeticisi, kolesterol önleyici, cerahat giderici, bağışıklık sistem destekleyicisi, cilt bakım seti, sindirim tertip edici, mineraller, zayıflatıcı, şeker tertip edici, anne- bebek bakım seti koyun. Kasada 20 TL ödeyin. Düşünüzde görseniz inanmazsınız. Ama bu hayali hakikatleştirin. Ben diyorum ki en yakınınızdaki bakkala, markete girin. Şahıs başı bir aylık lüzum olarak 1 litre sızma zeytinyağı alın. Takribî olarak 20 TL verin. Ve katkısı olan herkese ve tüm zeytin ağaçlarına, diplerindeki toprak ve suya teşekkür edin” söylemelerinde bulundu.

Bir cevap yazın