Zika virüsü nasıl bulaşır? bulguları nelerdir?

Daha evvel dünya gündemine oturan Zika virüsünün Türkiye’ye girdiği haberleri yurttaşları korkuttu. Zika virüsü nedir, bulguları nelerdir merak ediliyor. Nasıl bulaştığı da ayrıca merak mevzusu oldu. Peki Zika virüsü nedir, nasıl bulaşır? İşte bulguları…

İnsanda ilk olarak 1954 senesinde Nijerya’da görülmüş Zika Virüsü nedir inceleniyor. Sizler için Zika virüsü hakkında tüm merak edilenleri derledik. Bu virüs hamile bayanlara bulaştığında bebeklerde anomaliler görülmesine yol açar. Peki Zika virüsü bulguları nelerdir? Nasıl bulaşır?

ZİKA VİRÜSÜ NEDİR, NASIL YAYILIR?

Yeni doğan bebeklerde görülen Mikrosefali ufak kafa olarak da belirlenen bu hastalık, “Aedes aegypti” türü sivrisineklerin hamile bayanlara bulaştırdığı Zika virüsü ile yayılıyor.

Mikrosefali ile doğan bebeklerin kafaları basmakalıptan 31.5-32 santimetre daha ufak.
The New York Times’ın haberine göre, ilk olarak Uganda’da 1947’de Zika Ormanları’nda ortaya çıkan virüsün Afrika ve Asya’da da görüldüğü öğreniliyor. Ancak, geniş coğrafyalara dağılması, Batı yarıkürede Mayıs ayında yayılarak, Brezilya’da virüsün “patlamasıyla” gerçekleşti.

Bebeklerin hayat zamanını kısaltan virüs, beyin işlevlerinde de bozukluklara ve beynin noksan gelişimine neden oluyor. Bebek vefatlarına da neden olan virüsün, salgın kaynaklı vefat oranlarını çoğaldırmasından kaygı ediliyor. CNN’e göre, Brezilya’da şu ana kadar 51 bebek virüs sebebiyle öldü.

ZİKA VİRÜSÜNÜN BULGULARI NELERDİR?

Sağlık Bakanlığı’nın söylemesine göre, Zika virüsü “ateş, baş sızısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, adale ve eklem sızısı” gibi bulgular gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezleri CDC, Zika’ya ait söylemesinde virüsün bulaştığı bireylerde semptomların takribî bir hafta içinde ortaya çıktığını ve kanda birkaç gün duran virüsün bazı bireylerde daha da uzun kaldığını ifade etti.

TEDAVİSİ VAR MI? NASIL ÖNLENEBİLİR?

Hastalık için orijinal bir rehabilitasyon ya da önleyici aşılar henüz geliştirilemedi. BBC muhabiri James Cook’un haberine göre, Zika virüsünü inceleyen Amerika Birleşik Devletleri’li bilim insanları, “virüse karşı aşının ancak 10 sene sonra çıkabileceğini söyledi”. Brezilya’lı yetkililer ise, beş sene içinde aşının geliştirilebileceği görüşünde.

Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın söylemesinde ise rehabilitasyon için dinlenme, akışkan alımının çoğaldırılması, ateş düşürücü ve sızı kesiciler kullanılması önerildi ve “Tüm virüs enfeksiyonlarında olduğu gibi antibiyotiklerin virüse rastgele bir tesiri yoktur” denildi.

Yetkililer tarafından, virüsle gayretin tek yolunun, sivrisineklerin ürediği serinkanlı suları ilaçlamak ve kurutmaktan geçtiği vurgusu yapıldı.

Bakanlık, korunma için sivrisinek kovucular kullanmak ve uzun kollu giysiler giymek, sineklerden temizletilmiş mekanları seçmek gibi tekliflerde bulundu.

Bir cevap yazın